Trwa ładowanie...

Ponad kilometr siatek na Śnieżce i przełęczy poniżej. "To krzyk rozpaczy"

Na początku tygodnia informowaliśmy, że 11 czerwca rozpocznie się montaż siatek ochronnych na Śnieżce. Napisały o tym władze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (KRNAP), a wczoraj swój komentarz opublikowała polska strona. - Nie podobają się nam te siatki, ale zwracają uwagę na problem - czytamy.

Śnieżka to niezwykle popularny cel letnich wycieczekŚnieżka to niezwykle popularny cel letnich wycieczekŹródło: Getty Images
d21nv74
d21nv74

W poniedziałek, 7 czerwca, władze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego pokazały w mediach społecznościowych zdjęcie turystów wypoczywających poza szlakiem na Śnieżce.

Siatki na Śnieżce: "Nie ma innego sposobu"

W poście przyznają, że chcieli uniknąć w tym roku instalowania ochronnych siatek, ale turyści szybko pokazali, że jest to niemożliwe. Bez siatek ewidentnie nie stosują się to przepisów.

"Nie ma zatem innego sposobu na ochronę rzadkiej i wrażliwej przyrody szczytu Śnieżki, niż ponowne (jak w zeszłym roku) założenie siatek ochronnych" - czytamy. Łącznie zainstalowanych będzie ich ponad 1000 m - 600 m na szczycie i 500 m poniżej.

Siatki na Śnieżce: "Krzyk rozpaczy"

Głos w sprawie zabrał wczoraj także polski Karkonoski Park Narodowy, zapowiadając piątkowy montaż siatek i w mocnych słowach komentując zachowanie turystów.

"To fizyczna ochrona cennych ekosystemów, w których rosną niewystępujące nigdzie indziej gatunki jak np. pokazywany niedawno przetacznik stokrotokowy. To jednak też pewnego rodzaju manifest, krzyk rozpaczy, w obronie cennych ekosystemów niszczonych w imię chwilowego kaprysu gości. Nie podobają się nam te siatki, ale zwracają uwagę na problem" - czytamy w poście.

Internauci także nie pozostawiają suchej nitki na turystach. "Klasyka... czego innego się po ludziach spodziewać", "Bo najlepsze 'selfie' jest za łańcuchem" - kpią internauci.

"Duży mandat i zmienią zdanie", "Przestańmy robić z Karkonoszy jeden wielki park rozrywki i zrezygnujmy z kolejek linowych. Nagle zapanuje spokój, który powinien być w górach" - czytamy w komentarzach.

d21nv74

Źródło: KRNAP, Karkonoski Park Narodowy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Niedźwiedź w Zakopanem. "Apelujemy, by mieszkańcy zabezpieczali kosze na śmieci"

d21nv74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21nv74