Trwa ładowanie...
d2euvnd

Port lotniczy Nowy Jork-LaGuardia (LGA)

Największe atrakcje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Patrick Handrigan

Port lotniczy Nowy Jork-LaGuardia jest lotniskiem obsługującym obszar metropolitalny Nowego Jorku, podobnie jak lotnisko im. Johna F. Kennedy'ego znajduje się w Queens, leży przy zatokach Flushing Bay i Bowery Bay. Newark-Liberty jest trzecim najbardziej ruchliwym lotniskiem Nowego Jorku.

Port lotniczy Nowy Jork-LaGuardia (LGA) – charakterystyka

Port lotniczy Nowy Jork-LaGuardia został nazwany od nazwiska Fiorello La Guardii, jednego z burmistrzów Nowego Jorku. Lotnisko posiada cztery główne terminale i jest najbardziej ruchliwym nieposiadającym stałych połączeń z Europą lotniskiem w Stanach Zjednoczonych, obsługuje głównie loty krajowe oraz do Kanady.

W 2016 roku port lotniczy Nowy Jork-LaGuardia obsłużył prawie 30 milionów pasażerów. Popularnością cieszy się ze względu na swoje położenie blisko Manhattanu (ok. 15 km od Pennsylvania Station). Lotnisko LaGuardia spotkało się z krytyką dotyczącą części przestarzałych obiektów, a piloci porównywali je z lotniskowcem, ponieważ pasy startowe są krótkie i otoczone wodą. W 2015 roku powstały plany modernizacji portu lotniczego LaGuardia.

Port lotniczy Nowy Jork-LaGuardia (LGA) – loty krajowe i międzynarodowe

Port lotniczy Nowy Jork-LaGuardia obsługuje przede wszystkim loty krajowe. Najbardziej popularne kierunki to porty lotnicze w Illinois (Chicago-O’Hare – lotnisko obsługuje loty do Polski), Georgii (Atlanta – Hartsfield-Jackson), na Florydzie (Miami; Fort Lauderdale/Hollywood) i w Teksasie (Dallas-Fort Worth). Z lotniska LaGuardia kursują loty do Kanady (Toronto-Lester B. Pearson, Montreal-Pierre Elliott Trudeau), a także inne sezonowe loty zagraniczne.

Port lotniczy Nowy Jork-LaGuardia (LGA) – loty z Polski

Nie ma bezpośrednich lotów do Polski z portu lotniczego Nowy Jork-LaGuardia, wymagana jest minimum jedna przesiadka. Wśród tańszych opcji można znaleźć loty trwające w granicach 15 godzin i kosztujące od 1500–3000 złotych w obie strony z minimum jedną, często dwiema przesiadkami.

Port lotniczy Nowy Jork-LaGuardia (LGA) – pobliskie miasta

Lotnisko Nowy Jork-LaGuardia znajduje się blisko centrum Nowego Jorku i umożliwia loty do wielu miast Stanów Zjednoczonych, jak choćby Chicago, Bostonu, Denver, Orlando czy Detroit. Do większych miast znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Nowego Jorku i LaGuardii można zaliczyć:

  • Newark, największe miasto stanu New Jersey (ok. 45 km);
  • Filadelfię, piąte co do wielkości miasto USA (ok. 180 km);
  • New Haven, miasto należące do obszaru metropolitalnego Nowego Jorku (ok. 120 km).

Port lotniczy Nowy Jork-LaGuardia (LGA) – komunikacja

Port lotniczy Nowy Jork-LaGuardia obsługują autobusy MTA, zapewniające dojazd do stacji metra i stacji kolejowej. Prywatne autobusy ekspresowe dojeżdżają do Manhattanu, Hudson Valley i Long Island, można też korzystać z licencjonowanych taksówek. Istnieją plany zbudowania przy lotnisku stacji metra oraz poprowadzenia do niego linii kolejowej AirTrain.

Port lotniczy Nowy Jork-LaGuardia (LGA) – linie lotnicze

Lotnisko Nowy Jork-LaGuardia obsługiwane jest przede wszystkim przez linie lotnicze Delta Air Lines i American Airlines, ale też przez Southwest Airlines, United Airlines, JetBlue, Spirit Airlines czy Air Canada.

d2euvnd
Port lotniczy Nowy Jork-LaGuardia (LGA)
Czas lotu / jazdy samochodem

15-20 h (z przesiadkami)

Strefa czasowa

UTC-5:00 / UTC-4:00

Waluta

dolar amerykański (USD)

Orientacyjna odległość

6 862 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2euvnd
d2euvnd
d2euvnd