Trwa ładowanie...
d15irid

Port lotniczy Nowy Jork - JFK

Największe atrakcje
Port lotniczy Nowy Jork - JFK
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Roland Arhelger

Port lotniczy Nowy Jork-JFK to główne lotnisko międzynarodowe Nowego Jorku, znajdujące się w Queens, oddalone ok. 25 kilometrów od Manhattanu.

Port lotniczy Nowy Jork-JFK – charakterystyka

Port lotniczy Nowy Jork-JFK powstał w 1948 roku jako New York International Airport, po śmierci prezydenta Kennedy'ego otrzymał nazwę portu lotniczego im. Johna F. Kennedy'ego. Obecnie jest jednym z pięciu najruchliwszych lotnisk w Stanach Zjednoczonych (58 956 288 pasażerów w 2016 roku). Lotnisko obsługuje około 100 linii lotniczych z ponad 50 krajów, a najruchliwsze połączenie prowadzi do lotniska Londyn-Heathrow; posiada też 8 terminali.

Port lotniczy Nowy Jork-JFK – komunikacja

Jak dostać się z lotniska Nowy Jork-JFK do centrum? Istnieje połączenie kolejowe z nowojorskim metrem i koleją podmiejską Long Island Rail Road (LIRR). Pociągi AirTrain zatrzymują się przy wszystkich terminalach, parkingach i stacjach: Jamaica, Howard Beach–JFK Airport i Sutphin Boulevard–Archer Avenue–JFK Airport.

Z lotniska Nowy Jork-JFK kursuje też ekspresowy autobus przewoźnika NYC Airporter, który dojeżdża do Penn Station i lotniska La Guardia. Można skorzystać z kilku linii autobusowych (Q3, Q6, Q7, Q10, B15), którymi można dojechać do stacji metra i kolei podmiejskiej. Z lotniska Nowy Jork-JFK kursują też prywatne busy do Manhattanu, Hudson Valley i Long Island.

Nowojorskie żółte taksówki oferują przejazdy z lotniska do Midtown (Manhattan) za stałą kwotę 52 USD, który trwa 30–90 minut. Na lotnisku znajduje się też kilka wypożyczalni samochodów. Inną opcją transportową są helikoptery, które kosztują nawet dwa razy więcej od taksówek, a kurs między lotniskiem JFK a Manhattanem trwa 10 minut.

Port lotniczy Nowy Jork-JFK – pobliskie miasta

Z portu lotniczego Nowy Jork-JFK można wybrać się do Filadelfii w stanie Pensylwania (175 km), Bostonu (340 km) czy na wyspę Nantucket (450 km). W obrębie stanu Nowy Jork można zobaczyć wodospad Niagara (685 km), Cold Spring (112 km) lub Montauk (170 km).

Port lotniczy Nowy Jork-JFK – loty z Polski

Bezpośrednie loty z Polski do Nowego Jorku obsługuje LOT – wylatują one z lotniska Chopina w Warszawie, trwają ok. 9 godzin, a w porcie lotniczym Nowy Jork-JFK lądują w terminalu 7. Taki lot w dwie strony z Warszawy do lotniska Nowy Jork-JFK może kosztować od ok. 3 000 zł w obie strony. Można też lecieć z przesiadkami m.in. we Francji, Niemczech, Holandii czy Finlandii.

Port lotniczy Nowy Jork-JFK – loty krajowe i zagraniczne

Najpopularniejsze loty krajowe z lotniska Nowy Jork-JFK prowadzą do Los Angeles (California), San Francisco (California), Orlando (Floryda), Las Vegas (Nevada) i Fort Lauderdale/Hollywood (Floryda). Najwięcej pasażerów lotów międzynarodowych kursuje na lotniska: Londyn-Heathrow, Paryż-Roissy-Charles de Gaulle, Dubaj, Madryt-Barajas i Aeropuerto Internacional Las Américas (Dominikana).

Port lotniczy Nowy Jork-JFK – linie lotnicze

Port lotniczy Nowy Jork-JFK obsługuje około 100 linii lotniczych, z czego najwięcej pasażerów przewożą: Delta Air Lines, JetBlue, American Airlines, British Airways, Virgin America, Emirates, Air France, Virgin Atlantic, Cathay Pacific i Lufthansa.

Port lotniczy Nowy Jork - JFK
Czas lotu / jazdy samochodem

9 h (bezpośrednio)

Strefa czasowa

UTC-5:00 / UTC-4:00

Waluta

dolar amerykański (USD)

Orientacyjna odległość

6 862 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15irid
d15irid
d15irid