Powierzchnia Australii. Jezioro, które pojawia się i znika
Jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Australii i zarazem najniżej położonym miejscem na kontynencie. Po intensywnych ulewach Eyre znów zapełniło się wodą, przybierając różnorodne barwy. Dzięki temu w okolicy pojawiło się wielu turystów. Powierzchnia Australii skrywa wiele cudów natury.
18.07.2018 | aktual.: 21.10.2019 00:08
Eyre, oficjalnie nazywane Kati Thanda-Lake Eyrem (nazwa aborygeńska), to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Australii. Odkrył je w 1839 r. przez Edward John Eyre. Mocno zasolony akwen znajduje się na pustyni w centralnej części kraju, w najniższym jego punkcie – 15 m p.p.m. Zbiornik określany jest jako "widmo", ponieważ przez większość czasu składa się z niewielkich jeziorek i kałuż.
Wyschnięte jezioro, za sprawą ulew, średnio raz na 3 lata zostaje wypełnione do wysokości 1,5 m. Z kolei raz na 10 lat osiąga głębokość 4 m.
Natomiast średnio raz na 25 lat, po intensywnych i kilkudniowych opadach, potrafi urosnąć do rangi największego jeziora Australii, a jego powierzchnia wynosi wtedy nawet 10 tys. km kw. Tak właśnie stało się w lipcu br.
Jezioro o wielu barwach
Wiele osób zastanawia się, jak to możliwe, że woda w zbiorniku ma w kilku punktach inną barwę. Okazuje się, że nietypowy kolor jest wynikiem zróżnicowanej głębokości zatoczek (różne odcienie zieleni) oraz żyjących w nich mikroorganizmów (kolor czerwony).
Nic dziwnego, że Eyre przyciąga aktualnie turystów i fotografów. Dla wielu z nich to jedyna okazja w życiu, aby uwiecznić na zdjęciach to niezwykłe zjawisko.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl