Trwa ładowanie...
d3qjnsl

Powstanie Jasieniecki Kurort Zamkowy. Ma być jedną z największych atrakcji regionu

Ogromny kompleks, łączący m.in. funkcję edukacyjną, wypoczynkową i sportową, powstanie w ciągu kilku lat w gminie Jasienica na Śląsku. Projekt warty fortunę ma rozkręcić turystykę w regionie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W piątek 25 maja został poświęcony kamień węgielny pod budowę nowego kompleksu w gminie Jasienica
W piątek 25 maja został poświęcony kamień węgielny pod budowę nowego kompleksu w gminie Jasienica (Materiały UG Jasienica)
d3qjnsl

Gmina Jasienica jest mało znana w Polsce, jednak za kilka lat może się to zmienić. To za sprawą kurortu, który ma powstać w ramach pilotażowego projektu "Beskidzkie Centrum Narciarstwa", ujętego w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W piątek 25 maja został poświęcony kamień węgielny pod budowę nowych obiektów.

Ogromna inwestycja blisko granicy czesko-słowackiej

Kompleks turystyczno-edukacyjno-rehabilitacyjno-sportowy powstanie na terenie ok. 50 ha wokół zamku w Grodźcu. Plany zakładają m.in. stworzenie centrum konferencyjnego i edukacyjnego z zapleczem hotelowym, muzeum, ośrodka spa oraz centrum rehabilitacji, ścieżek pieszych, rowerowych i konnych czy tras narciarskich. To nie wszystko – będą też: baseny termalne, dom dla weteranów, oranżerie, ogrody oraz rezerwat przyrody "Morzyk".

d3qjnsl

Sercem kurortu ma być XVI-wieczny zamek, w którym ma znajdować się wspomniane wcześniej muzeum. W obiekcie urodził się św. Melchior Grodziecki czy Wacław Grodziecki, który opracował pierwszą mapę Polski. Fundacja Ustronianka, do której należy obiekt, otrzymała już 4,6 mln zł na rewitalizację zabytku. Całość prac wyniesie łącznie 5,7 mln zł.

Zamek w Grodźcu / Wikipedia, D T G CC BY 3.0

Projekt warty nawet 300 mln zł

Według szacunków realizacja ambitnego planu wyniesie w optymistycznym wariancie 200 mln zł, choć przewiduje się, że koszty mogą wzrosnąć nawet do 300 mln zł. Wiele zależy od odwiertów mających pomóc zlokalizować źródła wód geotermalnych. To od nich zależy, ile elementów projektu uda się zrealizować.

d3qjnsl

Pieniądze na realizację Jasienieckiego Kurortu Zamkowego mają pochodzić z kilku źródeł: prywatnych, funduszy europejskich, ale też programów ministerialnych. Stworzenie tak dużego kompleksu ma zająć od 5 do 10 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Luksusowe apartamenty to bezpieczna inwestycja

d3qjnsl

Podziel się opinią

Share

d3qjnsl

d3qjnsl