Trwa ładowanie...
woda

Prehistoryczne żółwie. Były wielkości samochodu

Paleontolodzy odkryli kolejne skamieniałości gigantycznego żółwia. Stupendemys geographicus, który żył 7-13 mln lat temu, mógł mierzyć nawet 2,5 m długości i ważyć tonę.

Share
Prehistoryczne żółwie. Były wielkości samochodu
Źródło: Facebook.com
d49gvc9

Współczesne żółwie są zdecydowanie mniejsze od swoich krewniaków, którzy wyginęli miliony lat temu. Stupendemys geographicus był gatunkiem żółwia słodkowodnego, który zamieszkiwał tereny Ameryki Południowej.

Zwierzęta te mogły być duże niczym samochody. Dowodzą tego najnowsze odkrycia skamienielin na pustyni Tatacoa w Kolumbii oraz w regionie Urumaco w Wenezueli. Na prehistoryczne okazy natrafiono po raz pierwszy w 1976 r.

- Stupendemys geographicus żywił się rybami, krokodylami, wężami i mięczakami. Dzięki mocnej budowie kości dolnej szczęki mógł miażdżyć nawet twarde nasiona - powiedział paleontolog Edwin Cadena, który opublikował badania w czasopiśmie naukowym "Science Advances".

d49gvc9

- Jest to jeden z największych żółwi, jaki kiedykolwiek istniał. Stupendemys to drugi co do wielkości znany przypadek, za morskim Archelonem, który żył około 70 mln lat temu i osiągnął około 4,6 m długości - wyjaśnił natomiast Marcelo Sánchez, główny badacz i dyrektor Instytutu Paleontologicznego w Zurychu.

Nie jest jasne, co spowodowało wyginięcie tego gatunku. Przypuszcza się, że jego siedlisko zostało zaburzone podczas wypiętrzania się Andów i tworzenia się rzek Amazonki, Orinoko i Magdaleny.

Źródło: TVN Meteo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Olbrzym z Azji wyginął

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d49gvc9

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49gvc9
d49gvc9