Trwa ładowanie...

Przebudzenie olbrzyma. Wulkan Agung na Bali znów daje o sobie znać

Naukowcy twierdzą, że tak niebezpiecznej sytuacji w popularnym turystycznym raju nie było od ponad 50 lat. Ostrzegają przed możliwością ponownego wybuchu potężnego wulkanu.

Share
Przebudzenie olbrzyma. Wulkan Agung na Bali znów daje o sobie znać
Źródło: Shutterstock.com, fot: S Watson
dnnc8q1

Eksperci zaobserwowali w ostatnim czasie wzmożoną aktywność sejsmiczną wulkanu Agung, którzy przez ponad pół wieku spokojnie drzemał. Narodowa Agencja ds. Łagodzenia Skutków Katastrof już dwa razy w ciągu zaledwie tygodnia podniosła alert w związku z zagrożeniem wybuchem.

Obecnie mieszkańcy wyspy i turyści nie mogą zbliżać się na odległość 6 km od krateru i 7,5 km na północ, południowy wschód i południowy zachód od wulkanu. Kolejny alarm będzie równoznaczny z koniecznością ewakuacji.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: nn

Agung jest wielką atrakcją na niezwykle popularnej turystycznie wyspie Bali. Najwyższy szczyt wyspy, znajdujący się ok. 70 km od kurortu Kuta, przyciąga entuzjastów wspinaczki i spektakularnych widoków.

dnnc8q1

Po raz ostatni wulkan dał o sobie znać w 1963 r., kiedy to poczynił olbrzymie zniszczenia. W wyniku erupcji zginęły wówczas tysiące osób, a z krateru wydostały się ogromne ilości popiołu.

Huragan Irma uderzył w USA. Tak spustoszył Florydę

dnnc8q1

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnnc8q1
dnnc8q1