Trwa ładowanie...
d405m4u

Przełomowe odkrycie. Wenecja 200 lat starsza niż przypuszczano

Głęboko pod posadzką słynnej Bazyliki Św. Marka archeolodzy odkryli 2 pestki brzoskwiń, które mają prawdopodobnie 1300 lat. Historia Wenecji okazuje się dzięki temu odkryciu prawie 200 lat dłuższa niż dotąd przypuszczano.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Historia Wenecji według dotychczasowych badań miała rozpocząć się w IX wieku
Historia Wenecji według dotychczasowych badań miała rozpocząć się w IX wieku (Shutterstock.com)
d405m4u

- Początki większości włoskich miast wiążą się z czasami rzymskimi, ale Wenecja stanowi wyjątek – mówi Albert Ammerman z Colgate University w Hamilton. – Choć wiemy, że Rzymianie byli obecni na wyspie Torcello w Lagunie Weneckiej, w samej Wenecji nie ma żadnych rzymskich pozostałości – mówi.

Historia Wenecji według dotychczasowych badań miała rozpocząć się w IX wieku. Relikwie św. Marka zostały przetransportowane do Wenecji z Aleksandrii w Egipcie w 828 roku. Kilka lat później powstała bazylika, w której zostały one pochowane. Według legend św. Marek, podczas podróży do Rzymu, zatrzymał się w okolicach dzisiejszej Wenecji i tam ujrzał anioła, który ujawnił mu miejsce pochowania.

Shutterstock.com

Najnowsze odkrycie to prawdziwa sensacja. Wydobyte pestki brzoskwiń udowadniają, że prawie 200 lat przed powstaniem świątyni mogło już tu istnieć miasto. Pestki znajdowały się 4 m pod posadzką dzisiejszej bazyliki, która powstała w XI wieku, w miejscu pierwszej, zniszczonej pożarem.

d405m4u

- Pestki datujemy na 650-770 rok – powiedział Ammerman portalowi New Scientist. Są otoczone fragmentami ceramiki i metalu, które z całą pewnością są dziełem człowieka.

Najlepsze kierunki na zimę. Zobacz wideo!

d405m4u

Podziel się opinią

Share

d405m4u

d405m4u