Trwa ładowanie...

Przełomowe odkrycie. Wenecja 200 lat starsza niż przypuszczano

Głęboko pod posadzką słynnej Bazyliki Św. Marka archeolodzy odkryli 2 pestki brzoskwiń, które mają prawdopodobnie 1300 lat. Historia Wenecji okazuje się dzięki temu odkryciu prawie 200 lat dłuższa niż dotąd przypuszczano.

Przełomowe odkrycie. Wenecja 200 lat starsza niż przypuszczanoŹródło: Shutterstock.com
d3b5g34
d3b5g34

- Początki większości włoskich miast wiążą się z czasami rzymskimi, ale Wenecja stanowi wyjątek – mówi Albert Ammerman z Colgate University w Hamilton. – Choć wiemy, że Rzymianie byli obecni na wyspie Torcello w Lagunie Weneckiej, w samej Wenecji nie ma żadnych rzymskich pozostałości – mówi.

Historia Wenecji według dotychczasowych badań miała rozpocząć się w IX wieku. Relikwie św. Marka zostały przetransportowane do Wenecji z Aleksandrii w Egipcie w 828 roku. Kilka lat później powstała bazylika, w której zostały one pochowane. Według legend św. Marek, podczas podróży do Rzymu, zatrzymał się w okolicach dzisiejszej Wenecji i tam ujrzał anioła, który ujawnił mu miejsce pochowania.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Najnowsze odkrycie to prawdziwa sensacja. Wydobyte pestki brzoskwiń udowadniają, że prawie 200 lat przed powstaniem świątyni mogło już tu istnieć miasto. Pestki znajdowały się 4 m pod posadzką dzisiejszej bazyliki, która powstała w XI wieku, w miejscu pierwszej, zniszczonej pożarem.

d3b5g34

- Pestki datujemy na 650-770 rok – powiedział Ammerman portalowi New Scientist. Są otoczone fragmentami ceramiki i metalu, które z całą pewnością są dziełem człowieka.

Najlepsze kierunki na zimę. Zobacz wideo!

d3b5g34
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b5g34