Trwa ładowanie...

Przenoszą groźne wirusy. Alarm na europejskiej wyspie

Na La Palmie, należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich, odkryto dwie larwy komara aedes aegypti. Insekt może przenosić bardzo groźne wirusy, m.in. dengi, chikungunya czy Zika. Minister zdrowia na Wyspach Kanaryjskich - Blas Trujillo - spotkał się z władzami La Palmy, by ustalić plan działania.

Na wyspie La Palma odkryto larwy komara przenoszącego groźne wirusy Na wyspie La Palma odkryto larwy komara przenoszącego groźne wirusy Źródło: Adobe Stock
d13zzj4

Blas Trujillo poinformował, że dzięki działającemu na Wyspach Kanaryjskich systemowi nadzoru entomologicznego wykryto dwie larwy aedes aegypti na La Palmie.

Na La Palmie znaleziono dwie larwy komara aedes aegypti

Minister jednocześnie uspokoił zarówno mieszkańców, jak i turystów. Po pierwsze bardzo dobra wiadomość jest taka, że system nadzoru działa, po drugie naukowcy przebadali larwy i okazało się, że nie zawierają one wirusów zakaźnych.

Trujillo dodał, że zaletą jest to, że Wyspy Kanaryjskie mają już doświadczenie w wykrywaniu oraz zwalczaniu tego gatunku, po odkryciu, które miało miejsce w 2017 roku na Fuerteventurze.

d13zzj4

Poproszono mieszkańców o szczególną dbałość o czystość i wyeliminowanie pojemników czy zbiorników ze stojącą wodą w domach, jak i na ulicach.

Na La Palmie wdrożono specjalne procedury

Punkty monitorowania komarów znajdują się w szklarniach, na cmentarzach, wysypiskach czy zakładach pakowania bananów.

Na La Palmie działa także program monitorowania ugryzień. W ośrodkach zdrowia i aptekach przeprowadzane są na ten temat ankiety.

Gdy pojawi się informacja o ukąszeniu, inspektorzy zdrowia publicznego analizują każdy przypadek, a po wywiadzie i udokumentowania ugryzienia udają się do domu ugryzionego w celu wyszukania i zidentyfikowania komara, jego larw lub jaj - jeśli takie występują.

d13zzj4

Źródło: Tenerife Weekly

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Chmury niczym fale morskie. Niezwykłe nagranie z Teneryfy

d13zzj4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13zzj4