Przyroda i klimat
Zróżnicowaniu terenu Półwyspu Apenińskiego odpowiada niejednorodność fauny i flory na terenie Włoch. Współistnieją tu dwa typy roślinności: obszar Alp, Niziny Padańskiej i północnej części Apeninów zaliczane są do grupy środkowoeuropejskiej, natomiast pozostałe należą do typu śródziemnomorskiego.
Położenie geograficzne wpływa również na niejednorodność klimatu Włoch: należy wiedzieć, że w partiach górskich rocznie spada więcej śniegu niż na Syberii, łagodnym klimatem cieszą natomiast się obszary nadmorskie i wyspy. Innymi słowy klimat kontynentalny obejmuje część Włoch wżynającą się w kontynent oraz Nizinę Padańską, a części obmywane przez morza mają natomiast klimat śródziemnomorski.
Obok tego, najważniejszego, rozróżnienia istnieją nieco trudniejsze do uchwycenia różnice regionalne. Zimy w Alpach są długie i mroźne, a opady śniegu rozpoczynają się mniej więcej pod koniec września. W regionach północnych zimy są chłodne i wilgotne z dużą ilością deszczu, a lata gorące. W regionach położonych na południe od Emilii-Romanii, im dalej na południe, tym łagodniejszy klimat. Dla przykładu: średnie temperatury w zimie wynoszą w Mediolanie 0–4st.C, natomiast w Rzymie 4–8st.C. W lecie średnie temperatury wynoszą powyżej 24st.C dla obydwu miast.
_ Źródło: Bezdroża _