Trwa ładowanie...
18-01-2011 16:23

Racibórz. Atrakcje. Co warto zobaczyć

Racibórz, a dokładnie warownia powstała na wyspie. Pierwsze wzmianki o grodzie na Ostrogu pochodzą z początku XII wieku. Później znajdował się tu gród kasztelański.

Racibórz. Atrakcje. Co warto zobaczyćŹródło: Hachette Polska
d3xd1c6
d3xd1c6

Warownia powstała na wyspie. Pierwsze wzmianki o grodzie na Ostrogu pochodzą z początku XII wieku. Później znajdował się tu gród kasztelański. W latach 1177–1211 była to stolica księstwa Mieszka I Plątonogiego, a od roku 1281 książąt raciborskich. Przemysław, wykorzystując istniejący układ w miejscu dawnych ziemno-drewnianych umocnień, rozpoczął budowę zamku murowanego.

W posiadaniu Piastów raciborskich warownia była do połowy lat 30. XIII stulecia, kiedy stała się własnością książąt opawskich. Na przełomie XVI i XVII wieku powstały mury z basztami. W późniejszym okresie odbudowano spaloną w końcu lat 30. XVII wieku bramę wjazdową i rozbudowano południowe skrzydła zamku. W 1642 roku zamek należał do rodziny Oppersdorffów (w 1683 gościli w jego murach Jana III Sobieskiego), a od 1812 roku do królów pruskich. W roku 1858 pożar zniszczył większą część zamku, który jednak szybko odbudowano.W latach 90. XX wieku zrekonstruowano m.in. kaplicę zamkową.

Turniej Rycerski o Miecz Mieszka Plątonogiego

Miłośnicy średniowiecza powinni odwiedzić Racibórz ze względu na rozgrywający się tu latem międzynarodowy turniej rycerski. Organizatorami imprezy są Opolskie Bractwo Rycerskie i Chorągiew Racibórz – Gwardia Warecka, a także Starostwo Powiatowe w Raciborzu oraz Urząd Miasta Racibórz. W 2007 roku główny punkt turnieju stanowiła wieczorna bitwa o zamek. Oprócz zmagań pod murami zamku, zwykle odbywają się również walki wojów i rycerzy. Uczestnicy mogą wykazać się także w turnieju łuczniczym oraz w rzucaniu włócznią, toporem i nożem. Co silniejsi i sprawniejsi biorą udział w zapasach rycerskich.

Odbywa się także bieg dam. Widzowie o mocnych nerwach uczestniczą w inscenizacji palenia czarownic oraz w pokazie katowskim. Na raciborskim spotkaniu nie może zabraknąć koncertu muzyki dawnej i zabaw plebejskich. Organizatorzy przygotowują różnorodne warsztaty, np. tkackie i tańca. Wszyscy mogą się zapoznać z obozowiskiem i obejrzeć znajdujący się tam sprzęt. Na turniej corocznie zapraszani są również rzemieślnicy, którzy prezentują w kramach swoje wyroby. Okolica Kietrz – barokowy, bazylikowo-emporowy kościół z lat 20. XVIII wieku, powstały z wykorzystaniem murów starszego, XVI-wiecznego kościoła; barokowy kościół św. Mikołaja z połowy XVIII wieku. Pietrowice Wielkie – barokowy, drewniany kościół św. Krzyża z XVIII stulecia. Racibórz – kościół Wniebowstąpienia NMP z początku XIII wieku; podominikański, ceglany, gotycki kościół św. Jakuba z połowy XIII wieku; gotycki, ceglany kościół św. Ducha z połowy XIV wieku; fragmenty gotyckich murów miejskich z XIV stulecia, wzmocnione i przebudowane w XVI wieku.
Rudy – pocysterskie opactwo powstałe w końcu XIII wieku, odbudowane w drugiej połowie XVII stulecia w stylu barokowym.

d3xd1c6

Administrator zamku Browar Racibórz
(32) 787 43 96 (97)
Urząd Miasta
ul. Batorego 6 Racibórz (32) 415 45 25, 755 06 00 (32) 415 49 21 boi@um.raciborz.pl+'?' ) www.raiborz.pl
Starostwo Powiatowe
ul. Klasztorna 6 Racibórz (32) 415 44 08 (32) 415 87 36 starosta@powiatraciborski.pl+'?' )
Opolskie Bractwo Rycerskie
ul. Św. Wojciecha 13 45-015 Opole 0 602 613 386 andrzej.kosciuch@wp.pl+'?' )
Gwardia Wareska
gwardiawareska@gmail.com+'?' )
www.gwareska.prv.pl

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Zamki turnieje rycerze
Autor: Paweł Komorowski Jarosław Kurkowski

d3xd1c6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xd1c6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj