Trwa ładowanie...
d3wgrik

Rajska Rugia. Egzotyczne widoki niewiele ponad 100 km od polskiej granicy

Rugia, największa niemiecka wyspa, to prawdziwy turystyczny raj. Kolor wody bardziej przypomina wybrzeże Adriatyku niż Bałtyku, a w nadmorskich miejscowościach można poczuć wyjątkową atmosferę przedwojennych kurortów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rugia to największa niemiecka wyspa
Rugia to największa niemiecka wyspa (Shutterstock.com)
d3wgrik

Tutejsze krajobrazy przywodzą na myśl rodzime wybrzeże z Klifem Orłowskim. Z drugiej strony tukusowa woda rodzi skojarzenia z bardziej egzotycznymi miejscami.

Shutterstock.com

Linia brzegowa Rugii jest bardzo urozmaicona – znajdziemy tu wiele półwyspów i zatok, które miejscami bardzo mocno wcinają się w ląd. Poza tym otacza ją wiele mniejszych wysepek. Na największą niemiecką wyspę przez długie lata można było dostać się wyłącznie mostem drogowo-kolejowym (nad cieśniną Strelasund). Z czasem obok niego pojawił się nowy most autostradowy. Świnoujście i Strelasund dzieli 109 km.

Shutterstock.com

Największa atrakcja znajduje się na północnym-wschodzie wyspy. Tu, na półwyspie Jasmund, w 1990 roku założono najmniejszy park narodowy w Niemczech. Tutejszy las bukowy znajduje się także na liście UNESCO. Jednak tym, co jak magnes przyciąga turystów są malownicze wapienne klify. Pasjonaci sztuki zapewne znają je z obrazów jednego z najwybitniejszych malarzy romantycznych - Caspara Davida Friedricha.

Shutterstock.com

Kredowe wybrzeże klifowe na terenie Parku Narodowego Jasmund obejmuje powierzchnię aż 2200 hektarów. Odwiedzający zawsze kierują się na skałę Königsstuhl, czyli Królewski Tron, której wysokość wynosi 118 metrów. Na jej szczycie znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się piękna panorama wybrzeża i rozkołysanego Bałtyku. Co roku pojawia się tutaj około 300 tysięcy turystów.

Wyjątkowe wybrzeże kredowe jest niestety ciągle narażone na erozję. Podczas silnych sztormów fragmenty skał odłamują się i spadają do morza.

Naturalnym falochronem dla klifów są skały narzutowe. W XIX i XX wieku wykorzystywano je w przemyśle i tym samym przyczyniło się to do znacznej degradacji tego niezwykłego miejsca. Dziś teren na szczęście podlega ochronie.

Rugia to typowe centrum wypoczynkowe - na wybrzeżu rozsiane są liczne kurorty uzdrowiskowe. Wyjątkowo fotogeniczny jest Sellin z urokliwą restauracją na molo i rzędami koszy na szerokiej plaży.

Shutterstock.com

Na Rugii znajdziemy też małe wioski, w których czas zdaje się stać w miejscu. Na Kap Arkona są dwie charakterystyczne latarnie morskie, a niedaleko Binz stoi zameczek myśliwski Granitz.

d3wgrik

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Niedoceniany zakątek Europy

d3wgrik

Podziel się opinią

Share

d3wgrik

d3wgrik