Trwa ładowanie...

Rajskie wybrzeże niewiele ponad 100 km od Polski. Bardziej przypomina Adriatyk niż Bałtyk

Żeby znaleźć się w zupełnie innym świecie, wcale nie trzeba oddalać się bardzo od polskiej granicy. Świetnym dowodem na to jest niemiecka Rugia, wyspa na Bałtyku, która kusi niezwykłymi krajobrazami momentami przypominającymi bardziej egzotyczne zakątki.

Turkusowa woda na Rugii Turkusowa woda na Rugii Źródło: Adobe Stock
d43zqpb
d43zqpb

Miejscowość Altefähr na Rugii od Świnoujścia dzieli 127 km. Dojedziemy tam w niecałe dwie godziny, a na największej niemieckiej wyspie czeka na nas prawdziwy turystyczny raj. Kolor wody bardziej przypomina wybrzeże Adriatyku niż Bałtyku, a w nadmorskich miejscowościach można poczuć wyjątkową atmosferę przedwojennych kurortów.

Rugia i jej atrakcje

Linia brzegowa Rugii jest bardzo urozmaicona – znajdziemy tu wiele półwyspów i zatok, które miejscami bardzo mocno wcinają się w ląd. Poza tym otacza ją wiele mniejszych wysepek.

Na największą niemiecką wyspę przez długie lata można było dostać się wyłącznie mostem drogowo-kolejowym (nad cieśniną Strelasund). Z czasem obok niego pojawił się nowy most autostradowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Mieszka w kraju uchodzącym za niebezpieczny. "Brak komfortu psychicznego"

Największa atrakcja znajduje się na północnym wschodzie wyspy. Tam, na półwyspie Jasmund, w 1990 r. założono najmniejszy park narodowy w Niemczech. Tamtejszy las bukowy znajduje się także na liście UNESCO. Jednak tym, co jak magnes przyciąga turystów, są malownicze, wapienne klify. Pasjonaci sztuki zapewne znają je z obrazów jednego z najwybitniejszych malarzy romantycznych - Caspara Davida Friedricha.

Wapienne klify to prawdziwy cud natury Adobe Stock
Wapienne klify to prawdziwy cud naturyŹródło: Adobe Stock, fot: MARTIN JERMANN

Kredowe wybrzeże klifowe na terenie Parku Narodowego Jasmund obejmuje powierzchnię aż 2200 ha. Odwiedzający zawsze kierują się na skałę Königsstuhl, czyli Królewski Tron, której wysokość wynosi 118 m. Na jej szczycie znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się piękna panorama wybrzeża i rozkołysanego Bałtyku.

d43zqpb

Wyjątkowe wybrzeże kredowe jest niestety ciągle narażone na erozję. Podczas silnych sztormów fragmenty skał odłamują się i spadają do morza.

Wybrzeże Rugii zachwyca kolorem wody Adobe Stock
Wybrzeże Rugii zachwyca kolorem wodyŹródło: Adobe Stock, fot: Rico Ködder

Naturalnym falochronem dla klifów są skały narzutowe. W XIX i XX w. wykorzystywano je w przemyśle i tym samym przyczyniło się to do znacznej degradacji tego niezwykłego miejsca. Dziś teren na szczęście podlega ochronie.

d43zqpb

Rugia to też typowe centrum wypoczynkowe - na wybrzeżu rozsiane są liczne kurorty uzdrowiskowe. Wyjątkowo fotogeniczny jest Sellin z urokliwą restauracją na molo i rzędami koszy na szerokiej plaży.

Sellin to słynny kurort na Rugii Adobe Stock
Sellin to słynny kurort na RugiiŹródło: Adobe Stock

Na Rugii znajdziemy też małe wioski, w których czas zdaje się stać w miejscu. Na Kap Arkona są dwie charakterystyczne latarnie morskie, a niedaleko Binz stoi zameczek myśliwski Granitz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d43zqpb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43zqpb