Wakacyjny raj zaskakująco blisko Polski. "Jeszcze nigdy nie było tam tak wielu gości z kraju nad Wisłą"
Gdy myślimy o ulubionych kierunkach wakacyjnych Polaków, do głowy z pewnością przychodzą nam kraje nad ciepłym morzem, takie jak Chorwacja, Grecja czy Turcja. Tymczasem okazuje się, że coraz więcej turystów z kraju nad Wisłą wybiera naszego zachodniego sąsiada. 2022 rok był rekordowy pod tym względem. Jakie miejsca w Niemczech najchętniej odwiedzamy?
13.04.2023 | aktual.: 13.04.2023 13:25
Według najnowszych danych, podróże prywatne i wypoczynkowe do Niemiec osiągnęły w ub.r. 78 procent poziomu sprzed pandemii. Sezon 2023 może być pierwszym, który przebije wyniki z 2019 roku. Swój spory wkład mogą mieć w to Polacy.
Rekordowa liczba polskich turystów w Niemczech
Choć nasz zachodni sąsiad w pierwszej chwili nie kojarzy się z kierunkiem typowo wakacyjnym, Polacy coraz chętniej wybierają Niemcy jako cel dłuższych wypadów. Kiedyś traktowaliśmy je jako kraj tranzytowy, korzystając z dobrych autostrad, lub przyjeżdżając po prostu na zakupy do Berlina czy odwiedzić rodzinę.
Na przestrzeni ostatnich lat rodacy coraz częściej dostrzegają, że u naszego zachodniego sąsiada znajduje się tyle wyjątkowych atrakcji, że warto się tam wybrać na prawdziwy urlop połączony ze zwiedzaniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według Federalnego Urzędu Statystycznego liczba noclegów spędzonych przez gości z zagranicy w Niemczech w 2022 roku wzrosła o 120 proc. w porównaniu do roku poprzedzającego (z 31 do 68,1 mln.) i tym samym osiągnęła 76 proc. rekordowego poziomu z roku 2019.
Najwięcej do Niemiec przyjeżdża turystów z Holandii (10,3 mln noclegów w 2022 r.), Szwajcarii (5,8 mln noclegów) i Austrii (3,6 mln noclegów). Po piętach tym ostatnim depczą Polacy - znajdujemy się na czwartym miejscu z 3,6 milionami noclegów. Jesteśmy też pierwszym z krajów z TOP10, który pobił swój wynik sprzed pandemii.
- Mimo pierwszego kwartału, w którym wciąż trwały pandemiczne ograniczenia w podróżowaniu, polski rynek osiągnął rekordowy wynik. Nigdy jeszcze tak wielu turystów z Polski nie gościło w Niemczech jak w roku 2022 - komentuje Tomasz Pędzik, dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT) w Polsce. - Bliskość geograficzna, zróżnicowana oferta produktowa i dobry stosunek jakości do ceny przyciąga do Niemiec coraz więcej Polaków - dodał.
Ulubione miejsca Polaków w Niemczech
Polacy do Niemiec najczęściej wybierają się własnym autem (65 proc.), a większość stawia na pobyty powyżej 4 dni (57 proc.). Turyści preferują głównie wycieczki objazdowe (65 proc.)
Jeśli chodzi o regiony, do których najchętniej podróżują nasi rodacy, na pierwszym miejscu znajduje się Bawaria ze stolicą w Monachium (18 proc.), następnie Nadrenia Północna-Westfalia ze stolicą w Düsseldorfie (12 proc.) i Badenia-Wirtembergia ze stolicą w Stuttgarcie (11 proc.). Na czwartym miejscu wylądował Berlin (11 proc), będący lubianym celem na city break.
Wysoka pozycja Bawarii nie jest zaskoczeniem. Największy pod względem powierzchni kraj związkowy Niemiec kryje w sobie ogromną liczbę różnorodnych atrakcji. Każdy tam znajdzie coś dla siebie.
Na fanów miejskiej turystyki czeka Monachium i Norymberga. Nie lada gratką jest też wizyta na starym mieście w Bambergu, bajkowym średniowiecznym Rothenburgu ob der Tauber czy rezydencji biskupiej w Würzburgu.
Miłośnicy aktywnego wypoczynku zachwyceni będą w bawarskich Alpach, które oferują piękne widokowo szlaki. To także wspaniałe miejsce dla osób, które uwielbiają zamki. Alpejską krainę na południu tego kraju związkowego szczególnie pokochał książę bawarski Ludwik II i wybudował tu swój własny, magiczny świat. Ekscentryczny władca upodobał sobie baśniowe zamki i nie żałował pieniędzy z królewskiego skarbca na ich budowę. Hohenschwangau, Linderhof i najsłynniejszy Neuschwanstein można podziwiać do dziś wśród majestatycznych szczytów Alp.
W Bawarii nie brakuje też wodnych atrakcji - znajdziemy tu liczne zbiorniki, a w części z nich w upalne dni można się ochłodzić. Jezioro Chiemsee leży u podnóża Alp Salzburskich, na terenie Wyżyny Bawarskiej. Znajdują się na nim trzy wyspy: niezamieszkana - Krautinsel, najsłynniejsza Herrenchiemsee, na której można zobaczyć dwa wspaniałe zamki i Fraueninsel z budynkiem żeńskiego klasztoru.
Do największych pereł Bawarii należy Koenigssee, którego większość znajduje się na terenie Parku Narodowego Berchtesgaden. Wokół zbiornika wytyczono wiele pieszych szlaków, które umożliwiają podziwianie go z lotu ptaka. Po jeziorze kursują łódki, które dowożą turystów m.in. do charakterystycznego kościółka St. Bartholomeo.
Jezioro Eibsee leży z kolei w Alpach Bawarsko-Tyrolskich, 9 km na południe od Garmisch-Partenkirchen – znanego ośrodka sportów zimowych, w którym co roku odbywa się słynny Turniej Czterech Skoczni. Tuż nad taflą jeziora wznosi się najwyższy szczyt Niemiec – Zugspitze (2962 m n.p.m.). W okolicach północnego brzegu można zobaczyć osiem malowniczych wysepek, nadających zbiornikowi śródziemnomorskiego klimatu.