Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem
15 lipca mija 606 lat od bitwy pod Grunwaldem, stoczonej w 1410 roku pomiędzy wojskiem polsko-litewskim, a armią Zakonu Krzyżackiego. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Z tej okazji na Polach Grunwaldzkich trwa kilkudniowe święto miasta.
15.07.2016 | aktual.: 16.07.2016 08:46
*15 lipca minęło 606 lat od bitwy pod Grunwaldem, stoczonej w 1410 roku pomiędzy wojskiem polsko-litewskim a armią Zakonu Krzyżackiego. Była to jedna z największych batalii średniowiecznej Europy. Z tej okazji na polach grunwaldzkich trwa kilkudniowe święto. *
Warto się tam wybrać, bo na miejscu czeka masa atrakcji, m.in.: obóz rycerski, zrekonstruowana wioska, jarmark rzemieślników, turniej konny czy szachowy. Ale punktem kulminacyjnym będzie oczywiście rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem, która odbędzie się w sobotę, 16 lipca o godz. 15:00. Niezmiennie od 1998 roku to hit polskich atrakcji turystycznych. W wydarzenie zaangażowanych jest blisko półtora tysiąca rekonstruktorów i miłośników średniowiecza z całego świata. A kilkadziesiąt tysięcy turystów rokrocznie gromadzi się na polach grunwaldzkich, by przeżywać tę żywą lekcję historii.
606 lat temu Krzyżacy walczyli pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena. Połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i oddziałami czeskimi dowodził król Władysław Jagiełło i wielki książę litewski Witold. Bitwa zakończyła się spektakularnym zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców. To przyczyniło się do wzmocnienia znaczenia państwa polskiego w Europie i osłabienia pozycji politycznej państwa i Zakonu Krzyżackiego. Krzyżacy zgromadzili na polach grunwaldzkich ponad 20-tysięczne wojska. Siły polskie liczyły blisko 30 tys. rycerzy i wojowników. Krzyżacy stracili 8 tys. rycerzy, a do niewoli pojmano 14 tys. jeńców. Straty po stronie polskiej wyniosły od 2 do 3 tys. zabitych, najwięcej ucierpiały oddziały litewskie. Przez cały następny dzień zbierano rannych i grzebano poległych. W bitwie zginął wielki mistrz zakonu.
ir/wg