Rekord w Hiszpanii. Ten miesiąc był najgorętszy od ponad 40 lat
Hiszpania zmaga się z falą upałów. W ubiegłym miesiącu zanotowano w kraju najgorętszy kwiecień od pomiarów w 1961 roku. Jednocześnie był to najbardziej suchy kwiecień w historii kraju.
Kwiecień 2023 był najgorętszym miesiącem w historii Hiszpanii od 42 lat, donosi Associated Press.
Susza w Hiszpanii
Jak podano w komunikacie Państwowej Agencji Meteorologicznej (AEMET), średnia dzienna temperatura w tym miesiącu wzrosła o 3 stopnie powyżej średniej normy. Średnie maksymalne temperatury podwyższyły się natomiast o 4,7 st. C. 27 kwietnia słupek rtęci w Kordobie pokazywał najwyższą zarejestrowaną dotąd temperaturę w tym miesiącu - 38,7 st. C.
Temperatury te są najwyższe od 1961 roku.
Najbardziej suchy kwiecień w historii kraju
Wysokie temperatury martwią, ale dodatkowym problemem jest susza. Jak wynika z przedstawionych danych, w kwietniu tego roku opady były aż o jedną piątą niższe niż zazwyczaj w tym miesiącu. Czyni go to najbardziej suchym kwietniem w historii Hiszpanii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Wysokie temperatury i niskie opady obserwowane w kraju od trzech lat sprawiły, że w marcu Hiszpania oficjalnie weszła w stan długotrwałej suszy.
- Pierwsze dostępne prognozy na lato 2023 r. wskazują na prawdopodobną sytuację, w której temperatury ponownie przekroczą normę – powiedział dla AP rzecznik AEMET Aemet Rubén del Campo.
Czytaj także: Cannes, światowa stolica filmu
Ubiegły rok był pod względem temperatur i ciepła szóstym najbardziej suchym w historii kraju.
Największa susza panuje w Katalonii, problemy są także w Andaluzji. Z uwagi na klęskę ustalono limit zużycia wody na mieszkańca - do 230 litrów dziennie, a także zmniejszono jej zużycie w przemyśle, co spotkało się z oburzeniem rolników.
Wsparcie dla rolników w Hiszpanii
Z uwagi na suszę, kłopot z plonami mają rolnicy. Problemem jest niedostateczna ilość wody, susza przerywa także wegetację niektórych roślin. Z uwagi na alarmujące dane, rząd Hiszpanii zwrócił się do Unii Europejskiej o fundusze na pomoc dla rolników, których dotknęła klęska.
Rekordowe temperatury w Hiszpanii były przedmiotem analiz opublikowanych w ubiegłym tygodniu. Szybkie badanie przeprowadzone przez grupę międzynarodowych naukowców wykazało, rekordowe kwietniowe temperatury w Hiszpanii, Portugalii oraz Afryce Północnej były 100 razy bardziej prawdopodobne z powodu zmian klimatu spowodowanych przez człowieka.
Czytaj także: Wulkaniczna Ischia - ulubiona wyspa królowej Camilli
źródło: apnews.com, tvn24.pl