Rolnik pracował na polu. Odkrył skarb sprzed tysięcy lat
Niecodziennego odkrycia podczas prac polowych dokonał rolnik z powiatu sulęcińskiego w województwie lubuskim. Skarb sprzed tysięcy lat zalegał pod warstwą orną. Jak tłumaczy Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, znalezione przedmioty pochodzą z kultury unietyckiej.
Można sobie wyobrazić zdziwienie rolnika, który przerwał prace związane z usuwaniem kamieni z pola i odkrył, że znajdują się tam artefakty sprzed kilku tys. lat. Natychmiast powiadomił służby konserwatorskie, które jeszcze tego samego dnia dokonały oględzin wskazanego miejsca.
Skarb w województwie lubuskim sprzed kilku tys. lat
Okazało się, że wśród znalezionych skarbów znalazły się trzy berła sztyletowe, trzy sztylety brązowe, siekierki, dłuta i toporek. Uznano, że wyroby te pochodzą z czasów kultury unietyckiej (ok. 2,3 tys. - 1,6 tys. lat p.n.e.).
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Jak tłumaczy Norbert Burzyński z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp., występowanie więcej niż jednego berła i sztyletu jest wyjątkowo rzadkie i świadczy o dużej wartości tego odkrycia dla dziedzictwa kulturowego.
Skarb w województwie lubuskim - świadoma postawa znalazcy
"Warto podkreślić wzorową postawę znalazcy, który niezwłocznie zawiadomił odpowiednie organy i nie prowadził dalszych czynności mogących doprowadzić do zniszczenia zabytków archeologicznych i warstwy kulturowej" - napisał Burzyński w poście opublikowanym na profilu Lubuski Wojewódzki konserwator Zabytków na Facebooku.