Trwa ładowanie...
06-06-2016 13:03

Rowery miejskie - hit sezonu

Samoobsługowe wypożyczalnie rowerów miejskich cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Działają już w kilkunastu miastach, a zainteresowanie nimi wzrasta z sezonu na sezon. W tym roku operatorzy mówią o prawdziwym boomie. Sprawdziliśmy, w których miastach wypożyczysz rower i ile to kosztuje.

Share
Rowery miejskie - hit sezonuŹródło: Chris Warham - Shutterstock
d1lxaqq

W Polsce działa kilku operatorów systemów wypożyczalni rowerów miejskich. Warszawski Veturilo z 204 stacjami i 3 059 rowerami to największy system w kraju i jeden z największych w Europie. *Rowery miejskie wypożyczyć można jeszcze w: Łodzi, Lublinie, Wrocławiu, Białymstoku, Poznaniu, Opolu, Katowicach, Grodzisku Mazowieckim, Konstancinie-Jeziornie, Juchnowcu Kościelnym, Bydgoszczy, Bielsku-Białej, Toruniu, Rzeszowie i Szczecinie. *
- Ekologiczna, tania i zdrowa komunikacja miejska, której siłą napędową są rowery miejskie, rozwija się bardzo prężnie i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tym sezonie natężenie wynajmów jest rekordowe – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, największego operatora systemów rowerowych (zarządza m.in. siecią Veturilo). - Przekroczyliśmy właśnie 2 miliony wynajmów, a przecież na tym samym etapie ubiegłego sezonu wypożyczeń było niewiele ponad 1,2 miliona. To ogromny skok.

Nowości w sezonie 2016
W tym sezonie rozbudowane o kolejne stacje i rowery zostaną sieci w Poznaniu i Szczecinie. Ale to nie wszystkie nowości. W Lublinie wprowadzono już rowerki dziecięce, które z powodzeniem sprawdzają się w Warszawie. Pod koniec kwietnia do dyspozycji mieszkańców Białegostoku oddano tandemy. Z kolei Opole udostępniło użytkownikom rowery cargo, umożliwiające przewożenie dzieci lub większych zakupów. Niestety w tym sezonie rowerów wypożyczyć nie można w Krakowie ani w Sopocie, gdzie wcześniej istniała taka opcja. Nad morzem trwają przygotowania do uruchomienia roweru metropolitalnego, co prawdopodobnie nastąpi dopiero za dwa lata. W Krakowie zakończyła się procedura wyboru operatora nowej generacji, jednak ze względu na formalności, prawdopodobnie nie uda się uruchomić stacji w tym sezonie.

System rowerów miejskich w Szczecinie Fot. L.Siekierski/Shutterstock

d1lxaqq

Jak wypożyczyć rower?
Rowery miejskie można wypożyczać w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, płacąc według lokalnych taryf. Najpierw należy zarejestrować się w systemie i uiścić opłatę inicjacyjną w kwocie 10 zł. By konto było aktywne, jego stan powinien być utrzymany na poziomie minimum 10 zł. Ceny za wypożyczenie różnią się w zależności od miast, ale we wszystkich pierwsze 20 minut jest darmowe (w Białymstoku 30 min.) Opłata do pierwszych 60 minut kosztuje od 1 do 2 zł, kolejne godziny to koszt od 1 do 7 zł.

Jak jest w Europie?
W dużych europejskich miastach stawki za wypożyczenie są bardzo zróżnicowane. W Londynie, Paryżu, Brukseli czy Belfaście pierwsze 30 minut jazdy rowerem miejskim jest darmowe, w Wiedniu aż godzina. Dla przykładu, w stolicy Wielkiej Brytanii wypożyczenie jednośladu na 24 godziny kosztuje 2 funty (11,14 zł) i tyle samo za każde kolejne 30 minut jazdy. W Paryżu jest taniej, bo rower na cały dzień kosztuje tylko 1,70 euro (7,45 zł), a w Wiedniu druga godzina jazdy to 1 euro (4,38 zł), zaś kolejne 2 i 4 euro. W Kopenhadze każda rozpoczęta godzina to koszt 25 koron (14,73 zł).
Ilona Raczyńska

d1lxaqq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lxaqq
d1lxaqq