Trwa ładowanie...
d1v065q

Bydgoszcz

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

północ Polski, nad rzeką Brną

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

PLN

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Bydgoszcz należy do największych miast Polski, znajduje się na północy kraju w województwie kujawsko-pomorskim i jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, handlowym oraz komunikacyjnym – ma własne lotnisko międzynarodowe im. Ignacego Jana Paderewskiego. W ostatnich latach Bydgoszcz została doceniona jako miasto turystyczne, którego życie skupia się nad rzeką Brdą stanowiącą niejako wizytówkę miasta.

Bydgoszcz – położenie

Bydgoszcz leży na północy Polski nad rzeką Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, oddalona jest w linii prostej około 108 km od Poznania, 140 km od Gdańska i 225 km od Warszawy. Około 40 km od Bydgoszczy znajduje się atrakcyjny turystycznie Toruń, a nieco ponad 60 km na północny wschód leży Grudziądz.

Park Narodowy Bory Tucholskie znajduje się około 90 km od miasta, dlatego Bydgoszcz jest dobrym centrum wypadowym do tego miejsca. Bezpośrednie okolice Bydgoszczy to tereny poprzecinane dolinami. W obrębie Puszczy Bydgoskiej znajdują się jedne z większych terenów w Polsce pokrytych wydmami śródlądowymi, a dzięki położeniu Bydgoszczy na terenie dwóch pojezierzy w okolicy znajduje się wiele zbiorników wodnych.

Bydgoszcz – pogoda

Na klimat Bydgoszczy wpływa położenie na terenie dolin rzecznych i pojezierzy, a także okoliczne Bory Tucholskie i Puszcza Bydgoska – lasy chronią miasto od wiatru, a doliny sprzyjają powstawaniu mgieł. Pod względem temperatur najcieplejszym miesiącem jest lipiec, a najzimniejszym styczeń. Największe średnie opady w ciągu roku można zaobserwować między czerwcem a sierpniem, a najsłoneczniej jest między marcem a majem.

Bydgoszcz – komunikacja

Bydgoszcz jest ważnym ośrodkiem kolejowym, już w połowie XIX wieku powstała tam pierwsza Dyrekcja Kolei Wschodniej. W mieście swoje siedziby ma wiele oddziałów kolejowych spółek krajowych, a także producenci składów oraz wyposażenia kolejowego. W obrębie Bydgoszczy znajdują się dworce: Bydgoszcz Główna (jeden z największych w Polsce), Bydgoszcz Leśna, Bydgoszcz Wschód, Bydgoszcz Emilianowo (stacja nieczynna) oraz Bydgoszcz Fordon.

W Bydgoszczy znajduje się międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego (Bydgoszcz-Szwederowo) i lotnisko aeroklubowe (Bydgoszcz-Biedaszkowo), a także ważne węzły wodnego transportu śródlądowego, w tym droga E-70 przebiegająca między Antwerpią (Belgia) a Kłajpedą (Litwa). W Bydgoszczy kursuje też tramwaj wodny, który udostępnia trzy linie” „Słoneczną” i „Staromiejską” (5 zł za bilet normalny; 2,5 zł za ulgowy) oraz „Wschodnią” (8 zł za bilet normalny; 4 zł za ulgowy). Sezon żeglugowy trwa zazwyczaj od kwietnia do września.

Komunikacja miejska w Bydgoszczy obejmuje autobusy i tramwaje. W okresie letnim uruchamiane są też linie turystyczne. Od 2015 roku działa Bydgoski Rower Aglomeracyjny, a miasto udostępnia ponad 80 km dróg rowerowych.

Bydgoszcz – lokalna kuchnia

Bydgoszcz jest znanym centrum cukierniczym – to właśnie z tego miasta wywodzi się znana sieć cukiernicza Sowa – dlatego popularnością cieszą się tutejsze praliny, ciasta czy lukrowane drożdżówki (znane jako „szneki z glancem”). Wśród znanych bydgoskich receptur wyróżnia się chleb żytni z ziemniakami, który został zaliczony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do wojewódzkich produktów tradycyjnych.

Bydgoszcz jest miastem znajdującym się na Gęsinowym Szlaku Kulinarnym poświęconym mięsu z gęsi, którego Polska jest największym producentem w Europie. Wśród bydgoskich potraw regionalnych z gęsi można wyróżnić półgęsek czy okrasę gęsią z cząbrem.

Bydgoszcz – zabytki i atrakcje

W Bydgoszczy króluje architektura secesyjna z przełomu XIX i XX wieku – można zobaczyć liczne pałace, wille i kamienice z tego okresu. Charakterystyczne dla miasta są spichrze znajdujące się na nabrzeżach Brdy, a także liczne festiwale muzyczne. Oto co warto zobaczyć w Bydgoszczy:

  • Wyspa Młyńska – zabytkowa wyspa w centrum Bydgoszczy, popularne miejsce rekreacyjne otoczone bulwarami; w obrębie Wyspy Młyńskiej znajdują się: Dom Leona Wyczółkowskiego, Przystań Bydgoszcz, Biały Spichlerz, Europejskie Centrum Pieniądza, Galeria Sztuki Nowoczesnej i Młyny Rothera;
  • Katedra Bydgoska (Katedra św. Marcina i Mikołaja) – kościół w stylu gotyckim z XV wieku; sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości;
  • Bazylika św. Wincentego à Paulo – neoklasycystyczna bazylika mniejsza wzniesiona na wzór rzymskiego Panteonu;
  • Cmentarz Starofarny – cmentarz katolicki z 1809 roku; Spichrze nad Brdą – zabytkowe magazyny z końca XVIII i z XIX wieku;
  • rzeźby: Przechodzący przez rzekę (upamiętnia wejście Polski do Unii Europejskiej) i Łuczniczka (posąg odsłonięty w 1910 roku; jeden z symboli Bydgoszczy);
  • Kanał Bydgoski – powstały w latach 1773-1774 kanał łączący Bydgoszcz z Nakłem;
  • Ratusz – zabytkowy Urząd Miasta Bydgoszczy z połowy XVII wieku;
  • Opera Nova – państwowa opera w Bydgoszczy, jedna z dziesięciu w Polsce;
  • Fontanna multimedialna w dzielnicy muzycznej;
  • Państwowa Filharmonia Pomorska im. I.J. Paderewskiego; pałacyk Lloyda – budynek w stylu manieryzmu niderlandzki; dawniej znajdowało się w nim przedsiębiorstwo żeglugowe Lloyda Bydgoskiego.

Bydgoszcz – festiwale

Bydgoszcz znana jest z wielu festiwali muzycznych, np. Bydgoski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego, Bydgoszcz Jazz Festiwal czy Musica Antiqua Europae Orientalis.

Od 2010 roku w Bydgoszczy odbywa się festiwal filmowy Camerimage, jeden z największych międzynarodowych festiwali filmowych poświęconych sztuce autorów zdjęć filmowych. W sumie w Bydgoszczy odbywa się około stu festiwali i przeglądów rocznie.

Bydgoszcz
Przykładowe ceny

– jednorazowe bilety komunikacji miejskiej: 3 zł normalny; 1,5 zł ulgowy
– ekspozycje stałe w Muzeum Okręgowym: 5 zł bilet normalny, 3 zł ulgowy
– obiad studencki: do 15 zł
– kebab: ok. 10 zł

Komunikacja

– lotnisko, kolej, autobusy dalekobieżne, drogi ekspresowe (w okolicy przebiega też również autostrada A1)
– w obrębie miasta można poruszać się autobusami, tramwajami i taksówkami; funkcjonuje też rower miejski

Co warto zobaczyć
Wiza/paszport

nie

Orientacyjna odległość

od Warszawy: 245 km

Lotniska
Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v065q
d1v065q
d1v065q