Rzeki śmieci. Najgorsza sytuacja na dwóch kontynentach
Naukowcy określili najbardziej zanieczyszczone odpadami zbiorniki wodne, jeziora i rzeki. Najwięcej stałych odpadów komunalnych - wyrzucanych przez ludzi przedmiotów codziennego użytku - trafia do środowisk wodnych w Afryce oraz Azji.
Jak podkreślają naukowcy z International Institute for Applied Systems Analysis (IIASA), odpady przedostające się do wodnych ekosystemów stwarzają duże zagrożenie zarówno dla bioróżnorodności, jak i dla ludzkiego zdrowia.
Sytuacja jest poważna
Wyraźne skutki niewłaściwego obchodzenia się ze śmieciami, w tym z plastikiem, można zauważyć na większości obszarów oceanicznych, na plażach, w rzekach i jeziorach. Problem dotyczy nawet Arktyki i Antarktydy, ale najgorsza sytuacja panuje w Afryce, oraz niektórych krajach Azji, np. w Chinach i Indiach.
Eksperci z IIASA, w swoim projekcie zidentyfikowali najbardziej narażone na takie zanieczyszczenia cieki i zbiorniki wodne. - Ważne jest, abyśmy zaczęli skupiać się na poprawie utylizacji odpadów w dotkniętych problemem obszarach - przyznała Adriana Gomez Sanabria, główna autorka publikacji na ten temat, która ukazała się w piśmie "Nature Communications".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeden urlop to za mało. Europejska wyspa zauroczy każdego
Naukowcy nie mają wątpliwości
Wyniki badań naukowców z IIASA ukazują także ciekawe i ważne szczegóły. - Nasza analiza pokazuje pilną potrzebę ustanowienia standardowego systemu monitorowania powstawania, składowania i sterowania przepływem odpadów. Taki system powinien pomóc nam śledzić skuteczność działań, w tym politycznych, ekonomicznych i technologicznych, mających na celu zmniejszenie ilości odpadów i poprawę systemów zarządzania nimi - zauważa Florian Lindl, współautor badania.
Naukowcy twierdzą, że ich badanie wypełnia istotną lukę w obecnym rozumieniu, jak ważną rolę systemy zarządzania odpadami odgrywają w przeciwdziałaniu różnym szkodliwym skutkom środowiskowym.
- Musimy zrozumieć, że podstawową funkcją systemów zarządzania odpadami jest ochrona zdrowia ludzkiego i środowiska - podsumowuje Gomez Sanabria.