Ponad 28 tys. minut łącznych opóźnień. I to w jeden dzień
Awaria urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacji Poznań Główny spowodowała w miniony poniedziałek ponad 28 tys. minut łącznego opóźnienia pociągów. Ustalono już prawdopodobną przyczynę, choć szczegóły będzie badać specjalna komisja.
Do awarii urządzeń sterowania ruchem na stacji Poznań Główny doszło w poniedziałek 3 czerwca. Spowodowało to utrudnienia w kursowaniu pociągów, zarówno tych ruszających z Poznania, jak i przejeżdżających przez stolicę Wielkopolski czy kończących tu swój bieg.
Ponad 28 tys. minut opóźnień
Mimo, że ruch był utrzymany, to niektóre połączenia regionalne odwołano, a innym skrócono trasę. Na dodatek odnotowywane były ogromne opóźnienia, które odczuwalne były jeszcze we wtorek.
Jak podsumowała spóła PKP PLK, pierwotne opóźnienia odnotowano dla 239 pociągów – łącznie było to 13 tys. 888 minut. Wtórne opóźnienia zauważono dla 442 pociągów, których opóźnienia wyniosły łącznie 14 tys. 588 minut. To oznacza, że przez poniedziałkową awarię łącznie 681 pociągów nie przyjechało na czas, co dało łącznie 28 tys. 476 minut opóźnień.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odwiedził odległy kraj. "Jest taniej niż w Polsce"
Odwołano łączne 59 kursów, w tym 57 Kolei Wielkopolskich, a także dwa Polregio. Trasę skrócono dla 12 relacji, w tym ośmiu Kolei Wielkopolskich i czterech PKP Intercity. Objazdem jeździło siedem pociągów, w tym 4cztery Kolei Wielkopolskich i trzy PKP Intercity.
Największe opóźnienie, wynoszące 462 minuty odnotowano dla pociągu Kolei Wielkopolskich z Gniezna do Poznania.
Wszystko przez burzę
Według wstępnych ustaleń, awaria spowodowana była uderzeniem pioruna w element infrastruktury podczas przechodzących przez Poznań burzy. Spółka zapewnia, że zgodnie z przepisami, system jest odpowiednio zabezpieczony m.in. przed skutkami burz, ale w przypadku bezpośredniego uderzenia pioruna w element infrastruktury, nie są one skuteczne.
W związku z awarią powołano specjalny zespół, złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników czuwa cały czas nad organizacją ruchu. Jednocześnie, szczegółowe przyczyny będą wyjaśniane przez komisję.