Martwe owce w wodach u wybrzeży Hurghady. Rekiny tylko na to czekały
Wszystkie służby zajmujące się ochroną środowiska rezerwatów Morza Czerwonego zostały postawione na równe nogi. W wodach u wybrzeży Hurghady pojawiły się martwe owce. Padłe zwierzęta hodowlane zostały wyrzucone ze statku, który transportował je na obchody najważniejszego święta muzułmanów Id al-Adha. W związku z zaistniałą sytuacją istnieje uzasadniona obawa pojawienia się u wybrzeży Hurghady rekinów.
Sytuacja jest na tyle poważna, że tusze kilku owiec (w dużym stanie rozkładu) wyłowiono z wody w okolicach popularnej wśród nurków rafy koralowej Shaab Abu Nahas, znajdującej się zaledwie kilkanaście kilometrów na północny wschód od Hurghady.
Celowe działanie
Martwe zwierzęta zauważyli kapitanowie statków wycieczkowych i poinformowali odpowiednie służby. Na miejsce natychmiast udał się patrol Agencji Rezerwatów Morza Czerwonego. W wyniku oględzin okazało się, że owce zostały wrzucone do wody celowo. Wcześniej usunięto znajdujące się na nich identyfikatory.
W tej chwili trwa dochodzenie i szukanie statków, które w ostatnim czasie transportowały owce przez Morze Czerwone. Chodzi o zidentyfikowanie jednostki, która spowodowała ten incydent. Przeciwko jej kapitanowi zostaną podjęte środki prawne.
Odwiedził odległy kraj. "Jest taniej niż w Polsce"
Naukowcy przestrzegaja przed atakami rekinów
Co znamienne, już kilka dni temu dr Mahmoud Maaty, naukowiec z Narodowego Instytutu Nauk o Morzu i Rybołówstwa w Hurghadzie poprosił odpowiednie służby morskie o monitorowanie statków zajmujących się transportem owiec i zwierząt gospodarskich przeznaczonych na rzeź w związku ze świętem Id al-Adha spodziewając się tego typu incydentu.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Naukowiec potwierdził, że martwe zwierzęta wyrzucane za burty statków są główną przyczyną ataków rekinów. - Ten proceder ma miejsce każdego roku o tej samej porze - powiedział Maaty.
W tym miejscu warto przypomnieć zdarzenie z 2010 roku. Wówczas u wybrzeży Sharm el-Sheikh w ciągu zaledwie pięciu dni doszło tam do pięciu ataków rekinów, w wyniku których jedna osoba zginęła. Według jednej z hipotez statki przewożące owce na święto Id al-Adha wyrzucały za burtę ich martwe tusze, które dryfowały blisko brzegu, wabiąc żarłacze białopłetwe i ostronosy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkie uroczystości na Święto Ofiarowania
Święto Ofiarowania, czyli właśnie Id al-Adhha obchodzone jest przez cały świat muzułmański. Upamiętnia historię Abrahama i jego posłuszeństwo wobec Boga.
Abraham miał złożyć w ofierze Bogu swego syna. Jednak Bóg - widząc oddanie Abrahama - pozwolił mu złożyć w ofierze barana zamiast dziecka.
Na pamiątkę czynu Abrahama każdy ojciec rodziny składa w ofierze owcę, barana, wielbłąda lub krowę. Zwierzę musi być zabite rytualnie, następnie dzieli się mięso tak, by jedna trzecią oddać potrzebującym, jedna trzecią krewnym, a pozostałą część spożywa się na wspólnej uczcie.
W Hurghadzie huczne świętowanie i biesiadowanie odbywa się na plażach. Id al-Adha rozpoczyna się 15 czerwca. Potrwa pięć dni. Przewiduje się, że do Hurghady zjedzie na ten czas ok. 50 tys. Egipcjan.