Trwa ładowanie...

Turyści przeżyli chwile grozy. Weszli do grobowca, gdy nagle zrobiło się ciemno

Przerwy w dostawach prądu stały się w Egipcie codziennością. Do tej pory wyglądało to tak, że w domach zwykłych obywateli energia elektryczna była odcinana każdego dnia na kilka godzin. W hotelach i instytucjach związanych z turystyką prąd był cały czas. Do czasu.

Światło zgasło, gdy turyści zeszli do krypty świątyni (zdjęcie ilustracyjne)Światło zgasło, gdy turyści zeszli do krypty świątyni (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Adobe Stock
d16y4f9
d16y4f9

Od ponad dwóch lat w całym Egipcie obowiązuje coś, co żartobliwie określane jest jako 20. stopień zasilania, czyli, krótko mówiąc, występują stałe przerwy w dostawie prądu. Braki w zasilaniu w energię elektryczną egipski rząd tłumaczy obywatelom wysokimi cenami produkcji prądu oraz kłopotami z dostępem do surowców dla elektrowni.

Egipskie ciemności w krypcie

W piątek tzw. egipskich ciemności doświadczyli amerykańscy turyści zwiedzający słynną świątynię i krypty egipskiej bogini Hathor - bóstwa miłości i muzyki oraz pani nieba. Świątynia znajduje się na zachodnim brzegu Nilu. Pech chciał, że światło zgasło akurat wtedy, gdy po starożytnym stanowisku archeologicznym gości ze Stanów Zjednoczonych oprowadzał były doradca ministra turystyki.

- Nagle zgasło światło. Gdy wokół nas zrobiło się zupełnie ciemno, poprosiłem wszystkich, aby stanęli na swoich miejscach i nie ruszali się. Gdyby któryś z nich zrobił choć krok, upadł, byłaby katastrofa. To byli starsi ludzie - powiedział Al-Batouti. - Po tym, jak zapadły egipskie ciemności, nakazałem Amerykanom włączenie latarek i wyjście na zewnątrz świątyni. Natychmiast zakończyłem wizytę w świątyni Hathor. Całe zdarzenie jest dla mnie skandalem, który może spowodować paraliż całej naszej branży turystycznej - dodał były doradca ministra.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szał w biurach podróży. Te kierunku skradły serca Polaków

Szukanie przyczyn

Prezes przedsiębiorstwa, zajmującego się dystrybucją energii elektrycznej w górnym Egipcie, powiedział, że wszystkie świątynie i stanowiska archeologiczne na jego terenie są "wyłączone z planu redukcji obciążenia energią elektryczną", ale dodał przy okazji, że incydent ten wynikał z braku oddzielnego źródła zasilania, gdyż świątynia Hathor podłączona jest do tego samego transformatora, z którego prąd dociera do kilku pobliskich wiosek.

d16y4f9

Gdy sprawa egipskich ciemności stała się słynna w całym kraju, okazało się, że współdzielony licznik prądu z innymi, indywidualnymi odbiorcami energii elektrycznej mają także inne obiekty turystyczne, między innymi w Asuanie. Jak podała telewizja MBC Egypt przerwy w dostawach prądu występują także w świątyniach Edfu i Philae.

Do niedawna świątynie i miejsca dla turystów nie były objęte czasowymi wyłączeniami prądu Adobe Stock
Do niedawna świątynie i miejsca dla turystów nie były objęte czasowymi wyłączeniami prąduŹródło: Adobe Stock

Przypominamy, że obecnie w całym Egipcie czasowe wyłączenia energii elektrycznej występują codziennie w godzinach od 13 do 17. W tym czasie prądu może nie być nawet przez dwie godziny.

d16y4f9
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16y4f9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16y4f9