Trwa ładowanie...

Lotnisko Saloniki-Macedonia. Jak dojechać do miasta?

Grecja jest jednym z najpopularniejszych kierunków zagranicznych z Polski. Nawet po kryzysie gospodarczym, nadal chętnie latamy do Salonik na wakacje. Saloniki to drugie co do wielkości miasto w uwielbianej przez nas Grecji, a lotnisko znajduje się na peryferiach miasta. Jak dojechać do centrum?

Lotnisko Saloniki-Macedonia. Jak dojechać do miasta?Źródło: iStock.com, fot: Rostislavv
d4k0som
d4k0som

Lotnisko Saloniki-Macedonia – położenie i atrakcje

W porównaniu do największych lotnisk Europy Lotnisko Saloniki-Macedonia jest stosunkowo niewielkie. Choć jest największym lotniskiem w regionie, daleko mu do obsługi kilkunastu milionów pasażerów i turystów rocznie – tutaj co roku przewija się ich „tylko” nieco ponad trzy miliony. Saloniki z uwagi na swoje położenie w przyjemnym, ciepłym klimacie jest celem wielu podróży. To niewielkie lotnisko jest dość dobrze skomunikowane z centrum miasta.

Saloniki to drugie po Atenach pod względem wielkości miasto w Grecji. Lotnisko Saloniki-Macedonia jest położone 10 kilometrów na południe od Salonik. Jeśli jedziemy tam na wczasy samodzielnie – zapoznajmy się z możliwościami transferu do centrum Salonik z lotniska. Saloniki leżą tuż nad Morzem Egejskim, które poza greckim urokiem tego miejsca jest jedną z jego głównych atrakcji.

Warto, będąc w Salonikach zobaczyć Białą Wieżę - symbol miasta, a także zwiedzić miasteczka Półwyspu Chalkidiki.

Lotnisko Saloniki-Macedonia – transfer do centrum samochodem i taksówką

Taksówka do Salonik z lotniska to luksus dla zamożniejszych turystów – kurs z lotniska Saloniki-Macedonia do centrum taksówką kosztuje bowiem około 30 euro. Jest także możliwość wypożyczenia samochodu na czas pobytu w mieście, a rezerwacji możemy dokonać przez internet i skorzystać na przykład z popularnych firm zajmujących się tego rodzaju usługami jak Avis albo Sixt.

d4k0som

Lotnisko Saloniki-Macedonia – transfer do centrum autobusem

Lotnisko Saloniki-Macedonia ma jeden terminal i jest całodobowe. Transfer do centrum miasta odbywa się przede wszystkim za pośrednictwem regularnie kursujących autobusów. Tuż przed wejściem głównym znajduje się przystanek autobusowy, z którego dostaniemy się do ostatecznego celu naszej podróży.

Jeśli zdecydowaliśmy się na transfer autobusem do centrum Salonik mamy do dyspozycji kursy komunikacji miejskiej między 5 rano, a 23 oraz linie nocne. Do centrum zawiozą nas autobusy numer 78 i 78A. W nocy pojedziemy do miasta linią numer 78 z oznaczeniem N – nocnym kursem. Dojedziemy do samego centrum, gdzie zatrzymamy się na dworcu centralnym Macedonia Intercity Bus Station. Bilety są niedrogie, bo kosztują miedzy 1, a 2 euro, w zależności od tego, czy przysługuje nam bilet ulgowy (powyżej 65 roku życia i dla osób uczących się).

Lotnisko Saloniki-Macedonia – transport dla turystów po mieście

Po mieści może nas wozić linia specjalna autobusów dla turystów: tzw. Thessaloniki Culture Line oznakowana numerem 50. Ma kursy co godzinę w miesiącach letnich, czyli w czasie sezonu turystycznego i natężonych wizyt odwiedzających Saloniki. W ciągu godziny kurs tym autobusem turystycznym pokazuje nam zarys miasta i w skrócie przedstawia jego historię. Możemy zobaczyć, co nas najbardziej interesują i wrócić w dane miejsce, korzystając z tej ciekawej formy komunikacji. Od 8 rano do wieczornego kursu o 21 autobusy te możemy złapać pod Białą Wieżą.

Lotnisko Saloniki-Macedonia – warto wiedzieć

Saloniki i okolice to stały cel podróży turystycznych z Polski. Między urokliwymi miasteczkami funkcjonuje sieć połączeń różnych przewoźników, którzy oferują przejazd w różnym komforcie i różnych cenach. Warto sprawdzić przed przylotem aktualny rozkład jazdy.

d4k0som
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k0som