Trwa ładowanie...

Portowe miasto zabytków i biesiady. Saloniki nad Morzem Egejskim

Niedoceniane, a będące konkurencją dla Aten greckie Saloniki to soczyste połączenie zabytków rzymskich i bizantyjskich, muzeów i swobodnej atmosfery zabawy. Zapraszamy do jednego z najtańszych miast Europy.

Portowe miasto zabytków i biesiady. Saloniki nad Morzem EgejskimŹródło: Shutterstock.com
d1e0lnj
d1e0lnj

Kwintesencją Salonik (Tesalonik - z taką nazwą też możemy się spotkać) jest pięciokilometrowa nadmorska promenada. Od kompleksu rozrywkowego z halą koncertową aż po port można spacerować o każdej porze, ale najpiękniej jest o zachodzie słońca.

Promienie prześwietlają ażurowe Parasolki - rzeźbę Georgiosa Zagolopoulosa, aż ma się wrażenie, że metalowa instalacja odleci z pierwszym podmuchem wiatru. Gigantyczny pomnik Aleksandra Wielkiego na masywnym koniu okupują skejci, wyczyniając na placu wokół niego przeczące grawitacji ewolucje.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, fot: Joanna Klimowicz

Jedni jeżdżą rowerami, drudzy na hulajnogach, jeszcze inni wypuszczają się na krótki rejs łodzią, by obejrzeć nabrzeże z zatoki (bilet jest w cenie drinka). A można też usiąść w pobliżu symbolu miasta - Białej Wieży, zagapić się na okrągłą basztę pamiętającą czasy panowania Wenecjan i odetchnąć słoną bryzą. Saloniki pachną morzem i kwiatami.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Niedrogi city break

Saloniki w północnej Grecji, stolica regionu Macedonia - są idealnym miastem na city break. Dwa-trzy dni powinny wystarczyć, by rozejrzeć się po wielokulturowym mieście, "wytropić" ślady wszystkich nacji, które tu mieszkały: Żydów, Turków, Greków, Macedończyków, Bułgarów i Ormian. I koniecznie zanurzyć się w nocne życie: tawerny, restauracje, bary i kafejki, gdzie mieszkańcy uwielbiają biesiadować.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Ceny w Tesalonikach są bardzo przystępne. To miasto jest w pierwszej trójce najtańszych w Europie! Dość powiedzieć, że znalazłam cały komfortowy apartament na wynajem, za 80 zł za noc. Lepiej jednak jechać poza ścisłym letnim sezonem: w kwietniu, maju, wrześniu, październiku. Pogoda na zwiedzanie jest wtedy najbardziej korzystna, a z plażowania i tak nici, bo w obrębie miasta nie ma plaż.

Z lotniska do centrum Salonik jeżdżą częste (także nocne) autobusy za 2 euro (ok. 9 zł), a i miasto można bez problemu zwiedzić komunikacją miejską. Bilety dostępne są w biletomatach w środku pojazdów i kosztują 1 euro (ok. 4 zł).

d1e0lnj

W tych starszego typu napisy są tylko po grecku, ale tesaloniczanie są tak otwarci i życzliwi, że z pewnością we wszystkim pomogą. Może dlatego, że kultury i narodowości mieszały się tu od wieków? Ta wielokulturowa spuścizna jest doskonale wyczuwalna w mieście.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Historia i nowoczesność

Podobnie uderza przeplatanka historii z nowoczesnością. Obok siebie stoją w najlepszej komitywie rzymskie i bizantyjskie zabytki oraz wieżowce i galerie handlowe ze szkła i stali. A pomiędzy tym wszystkim - zaskakujące wielkoformatowe graffiti, często poświęcone sprawom społecznym albo palącym problemom środowiska.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, fot: Joanna Klimowicz

Po Salonikach warto przemieszczać się na piechotę, a kiedy zabłądzimy, wystarczy kierować się w dół - ku morzu.

d1e0lnj

Najważniejszym rzymskim zabytkiem jest Rotunda, przez wielu uważana za najstarszą chrześcijańską świątynię na świecie. Pochodzi z 306 roku, ale początkowo funkcjonowała jako mauzoleum cesarza Galeriusza, a dopiero w 326 roku została zamieniona na kościół.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, fot: Joanna Klimowicz

Tuż obok znajdują się inne pamiątki po tym rzymskim władcy - Łuk Triumfalny (zwany Kamarą), wystawiony na cześć zwycięstwa nad Persami oraz pozostałości Pałacu Galeriusza i rzymskiego forum.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Z kolei jednym z klejnotów epoki Bizancjum jest świątynia Agia Sofia, wzniesiona w VII w., na wzór tej z Konstantynopola. W jej kopule oglądać można bizantyjską mozaikę, która przetrwała i pożar, i trzęsienie ziemi. W północnej części fasady stoi szczątkowy minaret, bo przez jakiś czas prawosławna świątynia zamieniona była na meczet.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Dużo młodszym, ale równie imponującym zabytkiem jest Biała Wieża o wysokości prawie 34 metrów, pochodząca z XV w. Często zmieniała nazwę, w XIX w. była nawet Krwawą Wieżą (zgładzono w niej zbuntowanych przeciwko sułtanowi janczarów). Dziś mieści się tu Muzeum Kultury Bizantyjskiej, snujące opowieść o pełnej zwrotów historii miasta.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, fot: Joanna Klimowicz

W Salonikach znajduje się zresztą ponad 20 placówek muzealnych, a wszystkie oceniane są świetnie nie tylko ze względu na zgromadzone eksponaty, ale też wysmakowane aranżacje wnętrz i udogodnienia multimedialne. Warte polecenia są: Muzeum Archeologiczne, Macedońskie Muzeum Etnograficzne, Centrum Nauki i Muzeum Techniki NOESIS (poza miastem, przy drodze na Półwysep Chalcydycki) czy Muzeum Judaistyczne.

Żydowska dzielnica Ladadika - tuż koło portu - jest jednym z najbardziej uroczych miejsc w Salonikach. Pełna zaułków, wąskich uliczek, knajpek i murali, jest świetnym pomysłem na spędzenie wieczoru. Sam port - także, bo w dużej części otwarty jest dla mieszkańców i zwiedzających, mieszczą się w nim bary, galerie, wystawy. I zobaczymy stąd ośnieżony zarys Olimpu - wisienkę na tesalonickim torcie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Niezwykłe odkrycie podczas budowy metra w Salonikach

d1e0lnj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e0lnj