Trwa ładowanie...
petersburg
Joanna Wróbel
03-06-2020 14:13

Sankt Petersburg. Co warto zobaczyć, w kulturalnej stolicy Rosji? Zabytki Sankt Petersburga

Sankt Petersburg to drugie co do wielkości miasto w Rosji zbudowane w XVIII wieku na polecenie cara Piotra I. Jest jednym z ważniejszych miast Europy pod względem kulturalnym i gospodarczym, a także najchętniej odwiedzanym miastem w Rosji. Gdzie jest położony Petersburg i jaka jest historia tego miasta? Co trzeba zobaczyć, będąc w Petersburgu?

Sankt PetersburgSankt PetersburgŹródło: Getty Images
d3m6jeu
d3m6jeu

Sankt Petersburg, a właściwie Petersburg, bo taka jest obecna urzędowa nazwa miasta, położony jest nad Zatoką Fińską, u ujścia rzeki Newy do Bałtyku. Terytorium miasta obejmuje ponad 40 wysp, połączonych przez około 400 mostów, przez co Petersburg bywa nazywany Wenecją Północy. Powierzchnia miasta wynosi ponad 1400 km kwadratowych, mieszka w nim ponad 5 mln ludzi.

Sankt Petersburg - dlaczego warto go odwiedzić?

Petersburg jest drugim w Rosji najważniejszym miastem, stanowi ważny ośrodek kulturalny i gospodarczy. Co ciekawe, Petersburg jest odwiedzany przez turystów nawet częściej niż rosyjska stolica Moskwa, a wiele osób uważa, że jest to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast na świecie. Jest to jedno z najważniejszych centrów muzealnych, a największym muzeum w mieście i jednocześnie jednym z trzech największych muzeów na świecie, jest Ermitaż. W Petersburgu można zwiedzić kilkaset muzeów, w tym Muzeum Antropologii i Etnografii oraz Państwowe Muzeum Rosyjskie.

Petersburg, nazywany dawniej Piotrogrodem oraz Leningradem, powstał na początku XVIII wieku. Zbudowanie miasta od podstaw było ogromnym marzeniem cara Piotra I, który postanowił, że nowe rosyjskie miasto powstanie na mokradłach nad Zatoką Fińską. Wybudowanie miasta miało dla władcy ogromne znaczenie, miało świadczyć o rodzącej się potędze Rosji.

d3m6jeu

W prace budowlane zaangażowani byli architekci słynni w całej Europie, a pierwszą budowlą, jaka powstała w Petersburgu była Twierdza Pietropawłowska. Jej budowę rozpoczęto 16 maja 1703 roku i to właśnie ta data jest uznawana za symboliczną datę założenia miasta. Od 1712 do 1918 roku Petersburg był stolicą Imperium Rosyjskiego, a najbardziej dynamiczny rozwój miasta miał miejsce za czasów panowania Elżbiety, Katarzyny i Aleksandra.

Sankt Petersburg – co trzeba zobaczyć?


Petersburg jest pełen atrakcji i ma niezwykły klimat, dlatego warto po prostu pospacerować po mieście i podziwiać jego ulice. Jakie miejsca są szczególnie warte uwagi?

1. Newski Prospekt - główna ulica miasta, której trudno nie zauważyć. Przy tej ulicy leży główny dworzec i do niej zbiegają mniejsze uliczki, którymi krąży większość turystów odwiedzających miasto. Główną ulicą dojść można do najważniejszych atrakcji w mieście.

3. Dom Piotra I – to tak naprawdę drewniana chatka, położona na Wyspie Pietrogrodzkiej. Mieszkał w nim car Piotr I podczas budowy miasta. Obecnie chatkę ochrania większy budynek, w którym powstało muzeum, a w nim ekspozycje na temat historii powstawania Petersburga.

d3m6jeu

4. Twierdza Pietropawłowska - jest najstarszą częścią Petersburga. Służyła jako więzienie, w którym przetrzymywano więźniów politycznych, wśród których był między innymi Fiodor Dostojewski i Lew Trocki. Będąc w twierdzy, koniecznie trzeba zobaczyć sobór Pietropawłowski z iglicą o wysokości 122 metrów.


5.  Turkusowy meczet – jest jednym z największych tego typu świątyń w Europie, który jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swój rozmiar, ale również kolor – z zewnątrz meczet pokryty jest turkusową mozaiką.


6.  Pałac Zimowy (Ermitaż) – zbudowany w stylu barokowym na brzegu Newy był kiedyś siedzibą władców. Dziś pełni funkcję muzealne i jest uznawany za jedną z najpiękniejszych galerii na całym świecie. Dla zwiedzających udostępnionych jest wiele sal, a na wystawach znajduje się ponad 3 miliony eksponatów, zarówno tradycyjnych dzieł rosyjskich artystów, jak i prace pochodzące z innych części świata. Nie brakuje tam dzieł autorstwa sławnych na całym świecie Leonarda da Vinci, Tycjana czy Rembrandta.

d3m6jeu

Petersburg to miasto, które przyciąga nie tylko za dnia, ale również w nocy. Po zmroku nie brakuje w nim atrakcji, warto przespacerować się po oświetlonych ulicach. Atrakcją, którą chce zobaczyć wielu turystów, są podnoszone mosty na Newie. Mosty podnoszone są codziennie między godziną 1 a 4 w nocy, żeby umożliwić przepłynięcie statkom transportowym. Wyjątkową atrakcją są również Białe Noce, które występują w Petersburgu od połowy maja do połowy lipca. Wtedy w mieście jest największy ruch i odwiedza je najwięcej turystów.

Najczystsze powietrze na Ziemi. Tam smog nie dociera

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3m6jeu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m6jeu