Trwa ładowanie...
rosja
Joanna Wróbel
03-06-2020 12:29

Hymn Rosji – jak brzmi, jaka jest jego historia? Słowa hymnu Rosji

Hymn Państwowy Federacji Rosyjskiej to pieśń, której autorem tekstu jest Siergiej Michałkow, natomiast muzykę skomponował Aleksandr Aleksandrow. Dawniej pieśń była hymnem ZSRR, a obecnie obowiązujący tekst został zmieniony w stosunku do pierwotnego. Jak brzmi hymn Rosji? Jaka jest jego historia?

Hymn Rosji - jak brzmi?Hymn Rosji - jak brzmi?Źródło: Getty Images
d6adbsb
d6adbsb

Obecny hymn Rosji - jaką ma historię?

Obecny hymn Rosji został przyjęty w 2000 roku, zastępując poprzedni, jakim była "Pieśń Patriotyczna" ustanowiona hymnem w 1991 roku. Zmiana hymnu państwowego odbyła się z inicjatywy Władimira Putina. Hymn obecnie obowiązujący jest adaptacją hymnu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Pierwotny tekst został napisany przez Siergieja Michałkowa oraz Gabriela El-Registan w 1943 roku, a rok później tekst został zaakceptowany przez Józefa Stalina, a pieśń stała się hymnem ZSRR. W 1953 roku, czyli po śmierci Stalina, w ramach destalinizacji, wycofano tekst hymnu i przez pewien czas funkcjonował on jako kompozycja bez tekstu.

W 1970 roku słowa hymnu zostały zmienione w taki sposób, że usunięto z niego wzmianki dotyczące Stalina. Nowa wersja hymnu została przyjęta w październiku 1977 roku i obowiązywała do 1991 roku. Wówczas jako hymn przyjęto "Pieśń Patriotyczną". Pieśń nie przyjęła się powszechnie, ponieważ nie miała oficjalnie ustalonego tekstu, w związku z czym rozpatrywano wiele propozycji na nowy hymn, aż w końcu w 2000 roku, z inicjatywy Władymira Putina przyjęto dawny hymn z ponownie zmienionym tekstem Michałkowa. Z obecnej wersji hymnu usunięte zostały odniesienia do ideałów Włodzimierza Lenina, a także wszelkie wzmianki o ZSRR.

Hymn Rosji – jakie pieśni wcześniej były hymnami?

Po raz pierwszy oficjalny hymn Rosji, a właściwie Imperium Rosyjskiego, został wybrany w 1815 roku. Wówczas hymnem została "Modlitwa Rosjan" z tekstem autorstwa Wasilija Żukowskiego i muzyką z hymnu Wielkiej Brytanii, czyli „Boże zachowaj Króla”. Wcześniej zamiast hymnu odśpiewywane były różne marsze wojskowe i kościelne pieśni. Kolejnym hymnem stała się pieśń „Boże, zachowaj Cara”, której autorem był również Żukowski.

Pieśń ta była hymnem aż do czasu obalenia caratu. Kolejnymi hymnami były:

·      Marsylianka robotnicza – od marca 1917 roku,

·      Międzynarodówka - przyjęta w 1918 roku, jako hymn Rosji obowiązywała do 1922 roku, później została przyjęta jako hymn Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Hymn Rosji – jak brzmi jego tekst?

W polskim tłumaczeniu tekst rosyjskiego hymnu brzmi:

Rosja to nasze święte mocarstwo,

Rosja to ukochany nasz kraj.

Potężna siła woli, wielka chwała

Są twoją własnością po wsze czasy!

 

Refren

Chwała Ci, nasza wolna Ojczyzno,

Prastary związku bratnich narodów,

Ludowa mądrości dana przez przodków!

Chwała Ci, kraju! Jesteśmy z Ciebie dumni!

 

Od mórz południowych do polarnej krainy

Rozciągnęły się nasze lasy i pola.

Tyś jedna na świecie! Jedynaś Ty taka,

Chroniona przez Boga ojczysta ziemio!

 

Refren

 

Rozległą przestrzeń dla marzeń i dla życia

Odkrywają nam nadchodzące lata.

Siłę nam daje nasza wierność Ojczyźnie.

Tak było, tak jest i tak będzie zawsze!

 

Refren

 

Hymn Rosji – jakie ma znaczenie?

W dawnej wersji hymnu, który był hymnem ZSRR, pojawiały się pochwały komunizmu i Lenina, a tekst uwydatniał niezłomność Związku. Obecnie obowiązujący tekst jest zupełnie inny niż hymn radziecki, podkreśla zalety Rosji, przedstawia kraj jako wspaniałą i wielką ojczyznę, która została powierzona Rosjanom przez Boga na wiele pokoleń.

Hymn Rosji – kiedy jest śpiewany?

Hymn Rosji obowiązkowo towarzyszy uroczystościom państwowym, takim jak:

·      Zaprzysiężenie prezydenta Rosji,

·      Pierwsze posiedzenie Dumy,

·      Ostatnie posiedzenie Dumy.

Najczystsze powietrze na Ziemi. Tam smog nie dociera

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d6adbsb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6adbsb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj