Savona
Położenie: | Północno-zachodnia część kontynentalnej Italii, na wybrzeżu Morza Liguryjskiego |
Strefa czasowa: | UTC±01:00 |
Waluta: | Euro (1 Euro = 4,24 zł) |
Savona to drugi pod względem wielkości port Ligurii, miejsce wynalezienia twardego mydła i narodzin dwóch papieży. Znajdowała się tutaj osiemnastokilometrowa kolejka linowa pomiędzy niedalekimi koksownią a terminalem węglowym. W lokalnym muzeum w Savonie warto obejrzeć kolekcję majoliki, kolorowej ceramiki, wykończonej polewą z ołowiu oraz cyny – w XVII i XVIII wieku to właśnie Savona była jej czołowym wytwórcą.
Savona – pogoda
Savonę charakteryzuje klimat umiarkowanie ciepły. Niewielkie opady dominują w październiku i listopadzie, latem zdarzają się naprawdę rzadko. Najcieplejszy i najbardziej suchy jest lipiec, ze średnią dobową temperaturą lekko przekraczającą 23°C. Najchłodniej natomiast jest w Savonie w styczniu: przeciętnie 6,6°C.
Savona – zabytki
Savona jest liguryjską perłą secesyjną. Oprócz obowiązkowych spacerów nadmorskim deptakiem i w okolicę portu, gdzie cumują ogromne promy wycieczkowe i odbywa się targ, z zabytkowymi kamienicami z drewnianymi okiennicami, koniecznie trzeba zobaczyć w Savonie:
- Villa Zanelli, projektu Gussoniego, wzniesioną na początku XX wieku przez Zanellego w pięknym nadmorskim ogrodzie. Służyła jako obiekt prywatny, noclegowy, lazaret, szpital kardiologiczny, a on 1998 roku stała opuszczony i niestety niszczała. Dopiero rok 2014 przyniósł zmiany – Villa Zanelli wystawiono na licytacji za 22 miliony złotych.
- Katedra Dell Assunta z pobliską dzwonnicą Capella Sistina di Savona. W środku znajdziemy drewniane stelle, XIV-wieczną ambonę, kopię watykańskiej Kaplicy Sykstyńskiej, a także oryginalny krzyż z marmuru (w tylnej części świątyni), na którym z jednej strony widnieje ukrzyżowany Chrystus, a z drugiej Maryja.
- Dwie średniowieczne wieże (Le Torri del Brandale), z ciemnej cegły, z małymi okienkami w solidnym murze.
- Fortezza del Priamar, wysoki obiekt obronny z panoramą całej okolicy. Ta twierdza genueńska pochodzi z XVI wieku.
- Świątynie Św. Jana Chrzciciela, z ołtarzem Foppa (obok fortecy), sanktuarium Panny Marii.
Savona – lokalne potrawy
Potrawy regionalne w Savonie posmakują każdemu miłośnikowi włoskiej kuchni. Liguria słynie bowiem z przepysznych dań, w które obfituje dieta śródziemnomorska. Je się tutaj bardzo dużo ryb i owoców morza, makaronów (corzetti, mandilli de saea, picagge), drobiu, używa się sporo przypraw, jak np. charakterystycznej dla regionu mieszanki ziół preboggion z ogórecznikiem i trybulą czy ostrego sosu agliata. Podstawą kuchni liguryjskiej są również aromatyczna włoska oliwa, bazylia, czosnek, zielone pesto, orzechy, grzyby. Z mięs polecamy duszonego królika, cielęcinę (nadziewany mostek cielęcy), a także różnego rodzaju smażone szaszłyki.
W Savonie należy spróbować:
- Wina Vermentino.
- Sardynek, anchois, okonia morskiego.
- Zupy rybnej, np. burridy.
- Pizzy, najlepiej w wersji z rybami lub owocami morza. Na deser podaje się tu także pizzę na słodko.
- Maccheroni, grubych rurek makaronowych.
- Wyrobów z mąki kasztanowej, np. lasagnette.
- Pysznego pieczywa włoskiego – focacci (cienkiego, smażonego, chlebowego placka), testaroli (podpłomyków), fariny (placka z mąki z ciecierzycy) czy canestrelli (obwarzanków).
- Minestrone alla Genovese, warzywnej zupy na bazie fasoli.
- Pierożków (pansouti) oraz kopytek (fregamai).
- Tart, chociażby nadziewanych wytrawnymi farszami typu torta lub farinata, ze zmielonej cieciorki z dodatkiem oliwy.
- Włoskich deserów, z których w Ligurii dominują falstaff (croissanty o orzechowym smaku) oraz smażone ciasteczka boxie.
Przykładowe ceny | - Benzyna: 7 zł/litr; |
Orientacyjna odległość | 1279 km w linii prostej, 1693 km samochodem (około 16 h jazdy), 2015 km pociągiem (doba jazdy) |
Lotniska |
Komentarze