Trwa ładowanie...
d109qiv

Kaplica Sykstyńska

Największe atrakcje
Kaplica Sykstyńska
Region
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Kaplica Sykstyńska powstała w latach 1475-1483, na zlecenie papieża Sykstusa IV i od początku pełniła funkcję prywatnej kaplicy papieskiej. Kaplica została zbudowana na planie prostokąta (40,93 m na 13,41 m) i ma wysokość 20,7 m. Dostęp do niej możliwy jest tylko od strony Pałaców Watykańskich.

Najcenniejszymi elementami Kaplicy Sykstyńskiej są freski na jej ścianach i suficie, ale ma ona także ważne znaczenie dla Kościoła – odbywa się tam konklawe, podczas którego wybierany jest nowy papież. Na pierwszym takim zebraniu kardynałów papieżem okrzyknięto Rodrigo de Borgia, który przybrał imię Aleksander VI.

Kaplica Sykstyńska – zwiedzanie

W Kaplicy Sykstyńskiej zdecydowanie najważniejsze są freski, które według początkowych ustaleń wcale nie miały się tam pojawić. Podzielić je można na:

  • Starą Sykstynę – malowidła wykonane przez Botticellego, Perugino czy Rosselliniego; znajdują się na dłuższych ścianach i paralelnie, po dwóch stronach przedstawiają sceny ze Starego i Nowego Testamentu („Żywot Mojżesza” - „Żywot Chrystusa”, „Wędrówka Mojżesza do Egiptu” - „Chrzest Jezusa”, „Mojżesz z córkami Jethra” - „Kuszenie Chrystusa”, „Przejście przez Morze Czerwone” - „Powołanie pierwszych Apostołów”, „Przekazanie Tablic Praw” - „Kazanie na górze”, „Core, Dathan i Abiron” - „Wręczenie kluczy św. Piotrowi”, „Testament” i „Śmierć Mojżesza” - „Ostatnia Wieczerza”).
  • Nową Sykstynę – freski autorstwa Michała Anioła, zlecone przez papieża Juliusza II, które zajmują 800 metrów kwadratowych sklepienia kaplicy; początkowo miały przedstawiać dwunastu apostołów, ale zmysł Michała Anioła podpowiedział mu namalowanie „Stworzenia Świata”, które dziś funkcjonuje nie tylko w dziedzinie sztuki i nauki, ale też popkulturze. Malowanie fresków trwało cztery lata, a na całość malowidła składa się dziewięć obrazów: „Oddzielenie światła od ciemności”, „Stworzenie słońca i księżyca”, „Stworzenie drzew i roślin”, „Stworzenie Adama”, „Stworzenie Ewy”, „Upadek Adama”, „Poświęcenie Noego”, „Potop” i „Opilstwo Noego”. W latach 1534 – 1541 na ścianie ołtarzowej powstał „Sąd Ostateczny”.

Kaplica Sykstyńska – godziny otwarcia i cennik

Kaplica Sykstyńska jest integralną częścią Muzeów Watykańskich. Zwiedzać można ją od poniedziałku do soboty, między 9.00 a 18.00 (kasa czynna do 16.00), a także w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, gdy wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

W każdy piątek od 21 kwietnia do 27 października Muzea Watykańskie wraz z* Kaplicą Sykstyńską zwiedzać można także nocą* - od 19.00 do 23.00 (z ostatnim wejściem o 21.30). Bilety wstępu dostępne są tylko on-line.

Ceny biletów wstępu:

  • normalny – 16 €,
  • ulgowy – 8 € (dla zwiedzających w wieku 6 – 18, a także studentów, którzy nie ukończyli 26. roku życia),
  • bilet z audioprzewodnikiem kosztuje dodatkowo 7 €, a z audioprzewodnikowym dla dzieci- 5 €,
  • przy zakupie biletu on-line naliczana jest dodatkowa opłata za rezerwację w wysokości 4 €.

Darmowe wejście dotyczy dzieci do 6. roku życia oraz osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym (z jednym opiekunem).
Osoby, które zakupiły bilet przez Internet, wchodzą do muzeów bez kolejki.

Kaplica Sykstyńska – lokalizacja i dojazd

Kaplica Sykstyńska znajduje się w Watykanie, w centralnej części Rzymu, na lewym brzegu Tybru. W jej okolice dojeżdża metro linii A (na stację „Ottaviano-San Pietro-Musei Vaticani”) oraz autobus numer 62 (na przystanek „Traspontina”).

Transfer z lotniska Rzym-Fiumicino może odbyć się pociągem Leonardo Express lub regionalnym FL1 na dworzec Roma Termini, a stamtąd metrem linii A na stację „Ottaviano-San Pietro”.
Z lotniska Rzym-Ciampino dojechać można pociągiem regionalnym FL4 na dworzec Roma Termini, a dalej tak jak z lotniska we Fiumicino.

Tanich lotów bezpośrednich z Polski do Rzymu możemy szukać na stronach tanich linii lotniczych (Wizz Air czy Ryanair). Odbywają się one z Warszawy, Krakowa, Bydgoszczy, Poznania, Katowic i Wrocławia. Koszt podróży w jedną stronę wynosi od 190 zł do 500 zł.
Z innych lotnisk w Polsce, do Rzymu można dolecieć z przesiadkami. Wzrosną wtedy koszty biletów, nawet do 1000 zł.

Kaplica Sykstyńska
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h samolotem / 19 h samochodem

Strefa czasowa

UTC+1.00

Waluta

euro (EUR)

Godziny otwarcia

9.00 - 18.00

Ceny biletów

- normalny 16 euro
- ulgowy 8 euro

Orientacyjna odległość

1800 km

d109qiv
d109qiv
d109qiv