Trwa ładowanie...

Serpent D'Océan. Gigantyczny wąż u wybrzeży Francji

Na jednej z plaż u wybrzeży Francji, w miejscu, gdzie wody rzeki Loary łączą się z Oceanem Atlantyckim, znajduje się wyjątkowa rzeźba, której kształt przywodzi na myśl potwora, raz po raz wyłaniającego się z morskich głębin.

Wąż oceaniczny Serpent d'Océan Wąż oceaniczny Serpent d'Océan Źródło: Adobe Stock
dyiv601
dyiv601

Serpent D' Océan to metalowa rzeźba, kształtem przypominająca szkielet węża morskiego. Wyjątkowe dzieło sztuki, które znajduje się na jednej z plaż, na terenie gminy Saint-Brevin-les-Pins, niedaleko miasta Nantes, wyszło spod ręki chińsko-francuskiego artysty i rzeźbiarza Huang Yong Pinga.

Szkielet na plaży

Szkielet, który wygląda jak wprost przeniesiony z wykopalisk archeologicznych, powstał w 2012 roku i został specjalnie wykonany z okazji wystawy sztuki współczesnej Estuaire. Wystawa ta, tradycyjnie już zaprasza światowej sławy artystów, aby realizowali swoje projekty, wykorzystując środowisko naturalne na obszarze otaczającym ujście rzeki Loary, pomiędzy miastami Nantes i Saint Nazaire.

Jako inspirację do stworzenia 130-metrowej rzeźby, Ping wykorzystał postaci smoków, wywodzące się z chińskiej mitologii. Za sprawą odpływów i przypływów zakrzywiony szkielet węża daje wrażenie, jakby pojawiał się i znikał w zależności od zmieniającej się pozycji Księżyca względem Ziemi.

Źródło: Adobe Stock
Wąż oceaniczny robi wrażenie

Tym sposobem rzeźba sprawia wrażenie, jakby pozostawała w ciągłym ruchu. Nie da się również nie zauważyć, że projekt swoim charakterem nawiązuje do znajdującego się nieopodal Mostu Saint – Nazaire, który rozpięty nad Loarą, łączy miasta Saint-Brevin-les-Pins i Saint Nazaire.

dyiv601

Serpent D'Océan to symbol

Przesłanie jakie niesie tajemnicza rzeźba, nawiązuje do tęsknoty człowieka za środowiskiem naturalnym, którego nie zmienił jeszcze jego wpływ. Oceany, które cierpią przez działalność człowieka, tracą nie tylko florę i faunę, ale również całą drzemiącą w nich magię i tajemniczość.

Podobnie, jak inne projekty Pinga, również ten opisuje pewien paradoks, według którego człowiek sam podcina gałąź, na której siedzi i jest rozdarty pomiędzy zdolnościami twórczymi a swoimi własnymi, destrukcyjnymi instynktami. Budowla, która ma charakter permanentny, z czasem stała się domem tamtejszej flory i fauny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekordowe temperatury oceanów. Ostrzeżenie naukowców o nadciągającej katastrofie

dyiv601
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyiv601