Trwa ładowanie...

Szlakiem zamków krzyżackich. Idealny pomysł na weekend

Wycieczka szlakiem Krzyżaków to doskonały sposób na aktywne spędzenie weekendu. Podpowiadamy, jakie krzyżackie zamki warto odwiedzić.

Zamek gotycki w Kwidzynie Zamek gotycki w Kwidzynie Źródło: Adobe Stock
dlgr3j3
dlgr3j3

Szlakiem krzyżackich zamków można udać się we własnym zakresie lub skorzystać z wycieczek objazdowych.

Zakładając, że na zwiedzanie mamy 2-3 dni, to lepiej postawić na obiekty znajdujące się w obrębie kilkudziesięciu kilometrów. Nie jest to problemem, ponieważ zamki były stawiane na dość ściśle określonym obszarze – obejmującym rejon Pomorza, województwa kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Zamek w Grudziądzu

Wycieczkę warto zacząć od ruin zamku w Grudziądzu. Na ich terenie znajduje się wieża Klimek, do której można wejść, a z jej szczytu podziwiać panoramę miasta i okolicy.

Poza tym sam Grudziądz jest pięknym miastem, w którym zachowały się inne średniowieczne fortyfikacje. Obok zamku w Grudziądzu warto również zobaczyć Bramę Zamkową, która robi duże wrażenie. Spacer uliczkami miasta to idealny pomysł na wiosenne czy letnie popołudnie.

Wieża Klimek w Grudziądzu widoczna w oddali Adobe Stock
Wieża Klimek w Grudziądzu widoczna w oddali Źródło: Adobe Stock

Zamek Krzyżacki w Nowem nad Wisłą

Prosto z Grudziądza warto udać się do miejscowości Nowe nad Wisłą, gdzie znajduje się XIV-wieczny zamek krzyżacki, a raczej jego pozostałości w postaci dobrze zachowanego skrzydła i pozostałościach po murze obronnym.

dlgr3j3

Obecnie przy zamku funkcjonuje Centrum Kultury Zamek i restauracja, w której można się posilić.

Zamek Krzyżacki w Gniewnie

Dwa pierwsze obiekty można potraktować jako przygotowanie do tego, co czeka na nas w Gniewnie. Tutaj mamy już do czynienia z doskonale zachowanym zamkiem krzyżackim, imponującym swoimi fortyfikacjami i ciekawymi atrakcjami.

Oprócz podziwiania krużganków obronnych, kaplicy zamkowej czy zbrojowni, w sezonie letnim można zobaczyć także różnego rodzaju wystawy historyczne. Na zamku organizowane są również turnieje rycerskie i szereg innych imprez związanych z tematyką historyczną.

Obok Zamku Krzyżackiego w Gniewnie funkcjonuje SPA i hotel – Pałac Marysieńki.

dlgr3j3

Zamek w Kwidzynie

Po drugiej stronie Wisły znajduje się Zamek w Kwidzynie. Co prawda, twierdza zbudowana z charakterystycznej czerwonej cegły jest tak naprawdę jedynie wzorowana na zamkach krzyżackich, stoi bowiem na ruinach wcześniejszego obiektu, który był faktycznie wybudowany przez Krzyżaków.

Przez wieki była ona często przebudowywana. Turystyczną wisienką jest wieża sanitarno-obronna (tzw. gdanisko) oddalona od zachodniego skrzydła zamku o 55 m, do której prowadzi najdłuższy na świecie ganek wsparty na pięciu kilkunastometrowych arkadach.

dlgr3j3

Zamek Krzyżacki w Sztumie

Trochę oddechu po majestatycznym Zamku w Kwidzynie złapiemy w Zamku Krzyżackim w Sztumie. Na miejscu można zobaczyć m.in. ciekawą ekspozycję strojów krzyżackich.

Poza tym zamek w Sztumie znajduje się po drodze, do ostatniego punktu naszej wycieczki – Malborka – dlatego szkoda byłoby go pominąć. W gratisie dostajemy jeszcze przepiękne widoki Jeziora Sztumskiego.

Zamek w Malborku

Ostatnim punktem weekendowej wycieczki szlakami zamków Krzyżackich jest Zamek w Malborku - największy, ceglany zamek na świecie. W 1997 r. został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W dawnej siedzibie wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego mieści się obecnie muzeum.

Zamek w Malborku Adobe Stock
Zamek w Malborku Źródło: Adobe Stock, fot: Tomasz Matuszewski fotorince.pl

W ten sposób zaczynając wycieczkę od zwiedzania ruin zamków krzyżackich, poprzez eksplorację mniejszych twierdz, kończymy na jednej z najbardziej majestatycznych budowli średniowiecznych w Polsce.

dlgr3j3
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS4

dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj