Niesamowite drzewo. Zdjęcie z nim to marzenie wielu turystów
Pochodząca z Brazylii i rosnąca jedynie w trzech stanach - Minas Gerais, Goiás i São Paolo, żabotikaba owocuje tylko przez kilka tygodni w roku. Wyjątkowe drzewo jest również prawdziwym hitem wśród turystów, którzy chętnie fotografują jego oplatające korę owoce.
06.05.2022 11:10
Żabotikaba to drzewo z rodziny roślin mirtowatych. Można je spotkać na południowo - wschodnim wybrzeżu Atlantyku, w Brazylii, a dokładnie w regionie Mata Atlantica, zwanym także lasem atlantyckim, który słynie z bardzo bujnej roślinności. Obszar ten został uznany za ekoregion przez organizację WWF i jest objęty patronatem UNESCO, jako rezerwat biosfery.
Niezwykła żabotikaba
Nazwa żabotikaba pochodzi od dwóch wyrazów "jabuti", co w języku Tupi oznacza żółwia oraz "cuba" – co z kolei oznacza ląd. Przed laty żółwie rzeczywiście zamieszkiwały ten region Brazylii, a owoce żabotikaby były ich pożywieniem.
Drzewa te mogą osiągać wysokość nawet kilkunastu metrów. W okresie kwitnienia są obsypane białymi, delikatnymi kwiatami. Zanim zaczną owocować, może minąć nawet osiem lat od momentu zasadzenia.
Owoce żabotikaby
Owoce żabitikaby, które kształtem i kolorem przypominają jagody lub czereśnie, są bardzo popularne wśród mieszkańców Brazylii. Spożywane najczęściej prosto z drzewa, są nieocenionym źródłem przeciwutleniaczy.
Niestety owoce fermentują już kilka dni po zerwaniu, co bardzo utrudnia ich eksport do innych krajów. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, Brazylijczycy używają ich do produkcji dżemów, galaretek, soków, win i innych napojów alkoholowych.
Żabotikaba jest również składnikiem popularnego w Brazylii koktajlu caipirinha, a właściwie jednej z jego wariacji, która oficjalnie nazywa się "Caipirinha de Jabuticaba". W smaku owoce żabotikaby przypominają winogrona, dlatego też są czasami nazywane brazylijskimi winogronami.
Fotogeniczne drzewo
Ze względu na swój niecodzienny wygląd, drzewa żabotikaby są jedną z najczęściej fotografowanych przez turystów atrakcji w tym regionie Brazylii. Organizowane są nawet wycieczki szlakiem żabotikaby.