Trwa ładowanie...
d1h3cu1
16-10-2006 15:32

Seszele. Szczepienia. Język. Waluta. Co warto wiedzieć

Spośród wszystkich „wysp kokosowych” Seszele z pewnością są najbardziej interesujące. Ponad 100 zielonych plam i plamek zagubionych pośród błękitu mapy stanowi idealne miejsce, aby zaspokoić pragnienie ucywilizowanej robinsonady. Co warto wiedzieć przed wyjazdem? Czy są potrzebne szczepienia? Jaki obowiązuje język i waluta?

d1h3cu1
d1h3cu1

Stolica: Victoria Waluta: rupia (SCR); 1 USD = 8,01 SCR; 1 EUR = 12,65 SCR *(kurs z 27.03.2008) Języki urzędowe: kreolski, angielski, francuski *

WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE
Od obywateli polskich wy­ma­gana jest wiza pobytowa, którą można uzyskać na lotnisku na wyspie Mahé na podstawie biletu powrotnego oraz książeczki szczepień. Koszt wizy to 20 USD. Należy podać adres plano­wanego miejsca pobytu, jak również dysponować wystarczający­mi na czas pobytu środkami finansowymi (gotówka, karty kre­dytowe, czeki podróżne). Pierwsza wiza wydawana jest na 30 dni, z możliwością przedłużenia jej ważności do 1 roku. Przy wylocie pobierana jest opłata lotniskowa w wysokości 40 USD.

Wszyscy pasażerowie przylatujący na Seszele przez Nairobi (Kenia) samolotami linii Kenya Airways, obowiązani są przedstawić świadectwo szczepienia przeciwko żółtej febrze. Od pasażerów przylatujących na Seszele lotami innych przewoźników (np. bezpośrednio z Europy), świadectwo szczepienia nie jest wymagane.

d1h3cu1

PRZEPISY CELNE
Służby celne Seszeli wprowadzają okresowe zaostrzenia dotyczące importu lub eksportu broni, sprzętu łowieckiego oraz owoców i warzyw. Przywożone na archipelag żywe zwierzęta muszą odbyć 6-miesięczną kwarantannę.

PRZEPISY PRAWNE
Za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi grożą kary więzienia i kary grzywny.

SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
Zalecane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Możliwość korzystania z opieki medycznej jest bardzo ograniczona, szczególnie na dalej położonych wyspach archipelagu. Na wyspie Mahé znajduje się jedyny szpital państwowy i kilkanaście prywatnych klinik. Na wyspach Mahé, Praslin i La Digue można skorzystać w nagłych przypadkach z ambulansów medycznych. Planując podróż na odległe wyspy archipelagu, należy pamiętać, że pomoc medyczna może tam dotrzeć ze znacznym opóźnieniem, m.in. ze względu na częste w tych okolicach sztormy. Opieka medyczna jest kosztowna. Koszt wizyty lekarskiej to ok. 50 USD, dzień pobytu w szpitalu to ok. 100–200 USD (bez zabiegów). Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Drogi utrzymane są w dobrym stanie. Obowiązuje ruch lewostronny. Ograniczenie prędkości do 40–80 km/godz.

d1h3cu1

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Bez problemów można korzystać z transportu lokalnego (autobusy i taksówki). Więcej szcze­góło­wych i aktualnych informacji można uzyskać pod adresem pocz­ty elektro­nicznej Ministerstwa Turystyki Seszeli: dgtmtca@seychelles.net, lub Izby Turystycznej Seszeli: seychelles@aspureasitgets.com.

BEZPIECZEŃSTWO
Należy unikać tłumów, wieców poli­tycz­nych i ulicznych demonstracji. Ze względu na silne prądy morskie niebezpieczne mogą być kąpiele w oceanie na ustronnych pla­żach. Zdarzają się drobne kradzieże. Nie odnotowuje się nato­miast większych rozbojów i napadów z bronią w ręku. Zalecamy przechowywanie dokumentów i gotówki w sejfach hotelowych.

ŚWIĘTA
18 czerwca – Święto Narodowe, 29 czerwca – Dzień Niepodległości, 10 grudnia – Dzień Wolności.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• W Polsce rezyduje konsul honorowy Seszeli (adres: Na Wzgórzu 36, 80-296 Gdańsk, tel. 0058/347 96 69).
• Opłaty hotelowe można regulować, płacąc dolarami lub kartami kredytowymi.
• Koszty utrzymania na wyspach są wysokie. Żywność jest droga, ponieważ właściwie wszystkie artykuły są importowane.
• Opalanie się topless jest tolerowane, jednak nie na wszystkich plażach.

d1h3cu1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h3cu1