Trwa ładowanie...

Sinice. Woda nieprzydatna do kąpieli na ośmiu nadmorskich kąpieliskach

Aż na ośmiu nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego, woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitów sinic.

Mapka znajduje się na stronie www.sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.Mapka znajduje się na stronie www.sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.Źródło: GIS
d2rslhs

Informacje na temat tego, gdzie obecnie nie da się kąpać, można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego. Na bieżąco aktualizowana jest tam mapa kąpielisk, z której w środę 7 lipca jasno wynika, że zakwit sinic odnotowano aż na ośmiu kąpieliskach nad morzem.

Gdzie są sinice?

Z informacji GIS wynika, że 7 lipca zakaz kąpieli obowiązuje na kąpieliskach w:

- Białogórze (gmina Krokowa),

d2rslhs

- Chałupach (gmina Władysławowo),

- czterech kąpieliskach w Jastarni - "Ogrodowa", "Nadmorska-Plażowa", "Zdrojowa", "Leśna",

- w Juracie kąpielisko "Międzymorze",

- na Helu - kąpielisko nr 3 "Mała Plaża".

W tych popularnych miejscowościach przebywa obecnie masa turystów, dla których brak możliwości kąpieli to na pewno przeszkoda podczas urlopu.

Sinice - czym grozi kontakt z nimi?

Przypominamy, że w przypadku zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel może spowodować wysypkę lub zaczerwienienie spojówek. Co ważne, w przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić: biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice o tej porze roku to nic nietypowego. Czynnikami, które wpływają na pojawienie się ich zakwitów w wodzie są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 st. C, obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

d2rslhs

Przy bezwietrznej pogodzie sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub pływające płatki.

Jak niejednokrotnie podkreślał już Sanepid, przewidywanie występowania zakwitów wody jest właściwie niemożliwe e względu na zmienne warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, wiatr i deszcz.

Co ciekawe, u wybrzeży Zatoki Gdańskiej masowy zakwit sinic może być odnotowywany tylko na części plaż. Jest to związane z kierunkiem i siłą wiatru, który może przesuwać powierzchniowy zakwit nawet w ciągu kilku godzin.

d2rslhs

Aktualna mapka z dostępem do kąpielisk znajduje się pod adresem www.sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Źródło: PAP/GIS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sinice w Bałtyku widziane z kosmosu. Ekspert ostrzega przed wypoczynkiem nad morzem

d2rslhs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rslhs