Sinice. Woda nieprzydatna do kąpieli na ośmiu nadmorskich kąpieliskach
Aż na ośmiu nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego, woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitów sinic.
Informacje na temat tego, gdzie obecnie nie da się kąpać, można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego. Na bieżąco aktualizowana jest tam mapa kąpielisk, z której w środę 7 lipca jasno wynika, że zakwit sinic odnotowano aż na ośmiu kąpieliskach nad morzem.
Gdzie są sinice?
Z informacji GIS wynika, że 7 lipca zakaz kąpieli obowiązuje na kąpieliskach w:
- Białogórze (gmina Krokowa),
- Chałupach (gmina Władysławowo),
- czterech kąpieliskach w Jastarni - "Ogrodowa", "Nadmorska-Plażowa", "Zdrojowa", "Leśna",
- w Juracie kąpielisko "Międzymorze",
- na Helu - kąpielisko nr 3 "Mała Plaża".
W tych popularnych miejscowościach przebywa obecnie masa turystów, dla których brak możliwości kąpieli to na pewno przeszkoda podczas urlopu.
Sinice - czym grozi kontakt z nimi?
Przypominamy, że w przypadku zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel może spowodować wysypkę lub zaczerwienienie spojówek. Co ważne, w przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić: biegunka, wymioty i bóle brzucha.
Sinice o tej porze roku to nic nietypowego. Czynnikami, które wpływają na pojawienie się ich zakwitów w wodzie są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 st. C, obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.
Przy bezwietrznej pogodzie sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub pływające płatki.
Jak niejednokrotnie podkreślał już Sanepid, przewidywanie występowania zakwitów wody jest właściwie niemożliwe e względu na zmienne warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, wiatr i deszcz.
Co ciekawe, u wybrzeży Zatoki Gdańskiej masowy zakwit sinic może być odnotowywany tylko na części plaż. Jest to związane z kierunkiem i siłą wiatru, który może przesuwać powierzchniowy zakwit nawet w ciągu kilku godzin.
Aktualna mapka z dostępem do kąpielisk znajduje się pod adresem www.sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.
Źródło: PAP/GIS