Skandynawia - europejscy Amisze
Życie z dala od nowoczesnych rozwiązań - brak telewizji, radia czy innych rozrywek XXI wieku – tak w wielkim skrócie można opisać życie Laestadianów. Ich życie przypomina życie Amiszów, mieszkających głównie w rolniczych stanach USA, w kanadyjskiej prowincji Ontario oraz w Ameryce Środkowej.
Życie z dala od nowoczesnych rozwiązań - brak telewizji, radia czy innych rozrywek XXI wieku – tak w wielkim skrócie można opisać życie Laestadianów. Ich życie przypomina życie Amiszów, mieszkających głównie w rolniczych stanach USA, w kanadyjskiej prowincji Ontario oraz w Ameryce Środkowej.
Laestadianie wiodą życie według określonych zasad- zupełnie tak jakby dla nich czas się zatrzymał. Tak jak Amisze tworzą duże społeczności, szczególnie na północy Szwecji, Finlandii i Norwegii. To właśnie tu można spotkać ich najwięcej – duże społeczności skłądajace zię z 15 osobowych rodzin. Sami wyznawcy nie używają nazwy „Laestadianie”, mówią o sobie po prostu „Chrześcijanie”.
Cenią umiejętność życia we wspólnocie, pracowitość, wierność małżeńską i posłuszeństwo prawom społeczności. Nauczają o łasce, pokucie i przebaczeniu. Biblię czytają dosłownie i marzą o tym, by po śmierci iść do nieba. Laestadianie potępiają nowoczesne idee takie jak równouprawnienie czy technikę. Nie spożywają alkoholu, nie przeklinają, nie chodzą do klubów ani na nie uczestniczą w zajęciach WF-u. Telewzija, kino, teatr, opera, taniec, muzyka rozrywkowa, środki antykoncepcyjne i przedmałżeński seks są bezwzględnie zakazane. Społeczność kontroluje postępowanie swoich wyznawców pod kątem obowiązujących reguł. Naruszenie zakazów prowadzi do wykluczenia ze wspólnoty.
Swoją wiarę wyrażają także przez wygląd zewnętrzny - ubierają się skromnie i prosto, co ma odzwierciedlać wyrzeczenie się przepychu świata. Kobiety nie mogą się malować ani farbować włosów, ponieważ wszystkie stworzenia Boga są piękne takie, jakie są.
Wspólnota wyznacza kobietom i mężczyznom tradycyjne role. Kobiety powinny zostawać w domu, aby zajmować się rodziną i wychowywaniem dzieci. Małżeństwa zawierane są w młodym wieku, najczęściej tuż po ukończeniu 18 roku życia, ponieważ związki przedmałżeńskie są niedozwolone. Dzieci uważa się za dary Boga. O antykoncepcji, aborcji czy homoseksualizmie nie ma absolutnie żadnej mowy. Antykoncepcja dla nich to kontrola nad tym co się dzieje, a takiej kontroli nie uznają. Wszystko powinno iść własnym, „właściwym” nurtem. Rodziny laestadiańskie są zwykle bardzo duże – liczą od 10 do 15 dzieci.
Laestadianizm to konserwatywny nurt odnowy religijnej w luteranizmie, którego początki sięgają lat 40. XIX wieku. To obecnie największy luterański ruch odrodzeniowy w Skandynawii. Jego nazwa wywodzi się od nazwiska jego założyciela, szwedzkiego pastora i botanika Larsa Laestadiusa (1800-1861). Ogólną liczbę wyznawców na całym świecie szacuje się na 150000-220000, z czego 110000 mieszka w Finlandii, głównie w regionie Północnej Ostrobotnii, w centrum oraz na zachodnim wybrzeżu.
Główny odłam laestadianizmu w Finlandii (tzw. Konserwatywni Laestadianie) raz do roku, latem, organizuje powszechny czterodniowy zjazd. To największe wydarzenie letnie w Finlandii – uczestniczy w nim ok. 70 tys. osób.
pw/if