Trwa ładowanie...
narty
08-12-2016 19:01

Skitury - alternatywny pomysł na narty

Czym są skitury? To trochę sport, trochę rodzaj zimowej turystyki aktywnej. Skiturowców próżno szukać na stokach. Poruszają się w dzikim terenie, po puszystym, świeżym śniegu. Jak wchodzi się na nartach pod górę, jak bezpiecznie zjechać w dół i czego potrzeba, żeby zacząć przygodę ze skiturami w studiu Telewizji WP opowiadał Michał Zawadzki.

Share
d3654rc

W Polsce ten sport uprawia przynajmniej kilkanaście tysięcy osób. Jeśli dla kogoś rodzime góry są za ciasne, może wybrać się za granicę. Zanim zdecyduje, gdzie chce jeździć, musi wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Narty skiturowe nie różnią się znacznie od zwykłych nart zjazdowych, ale dodatkowo trzeba mieć tzw. foki. To paski materiału, które zakłada się od spodu na nartę. – Przydałaby się też dobra kondycja. Osoby, które zaczynają, mogą pojechać w Gorce, w Beskidy, popróbować tam. Potem iść dalej – w nasze Tatry, może gdzieś za granicę – radzi początkującym skiturowiec Michał Zawadzki.

Kompanów można szukać w internecie, poznać podstawy pomoże wykwalifikowany instruktor, za granicą można też wynająć przewodnika. Skitury są wymagające, jeśli chodzi o kondycję, ale nie są wbrew obiegowej opinii niebezpieczne. – Chodzenie na nartach po górach jest bezpieczniejsze niż chodzenie zimą po górach piechotą. Narciarz rozkłada swój ciężar na całą nartę. Pieszy naciska punktowo i wtedy może wywołać lawinę – tłumaczy Zawadzki.

Dla bezpieczeństwa warto pamiętać jeszcze o jednym. Po górach zawsze – i zimą, i latem – lepiej poruszać się w towarzystwie. – Idąc w góry, oddalamy się od cywilizacji. Jeżeli chcemy, by była to bezpieczna zabawa, to zawsze trzeba liczyć na kolegów, a nie na to, że ktoś z dołu za kilkanaście godzin przyjdzie i nam pomoże – radzi Zawadzki.

d3654rc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3654rc