Trwa ładowanie...

Słowacja. Nowe restrykcje w Tatrach. Niezaszczepieni nie zjedzą w schroniskach

Tatry Słowackie od poniedziałku, 13 września, znajdują się w strefie pomarańczowej (okolice Liptowskiego Mikulasza) i czerwonej (Tatry Wysokie). W związku z tym zaostrzone zostają restrykcje, które dotyczą też bezpośrednio turystów. Jakie zasady obowiązują obecnie w restauracjach, hotelach i kolejkach linowych?

Restrykcje obowiązują także w schroniskach górskichRestrykcje obowiązują także w schroniskach górskichŹródło: Adobe Stock
d3ighqw
d3ighqw

Na Słowacji, podobnie jak w Polsce, systematycznie rośnie dzienna liczba przypadków koronawirusa. 11 września odnotowano 519 pozytywnych wyników testów, co było najwyższym dziennym przyrostem od maja br.

W związku z rosnącą liczbą zachorowań, dwa okręgi, na których terenie znajdują się Tatry, przeszły do nowych stref. Okręg Liptowskiego Mikulasza i Tatry Zachodnie były zielone, a teraz są w strefie pomarańczowej, a okręg Popradu i Tatry Wysokie z pomarańczowej stały się strefą czerwoną. Co to oznacza w praktyce?

Niezaszczepieni nie zjedzą w schronisku ani nie wjadą na Łomnicę

W strefie pomarańczowej można udzielać noclegów, także w górskich schroniskach, wyłącznie osobom, które okażą paszport sanitarny. Dodatkowo osoby niezaszczepione nie mają wstępu do wnętrza restauracji - posiłki spożywać mogą tylko w ogródkach.

W strefie czerwonej niezaszczepieni mogą korzystać z restauracji tylko w opcji na wynos. Dodatkowo osoby niezaszczepione nie mogą korzystać z kolejek linowych, którymi podróżuje się w zamkniętych kabinach. Pozostają im wyłącznie wyciągi krzesełkowe na powietrzu.

d3ighqw

Słowacja - zasady wjazdu

Z dniem 19 lipca 2021 roku każda osoba wjeżdżająca do Republiki Słowackiej jest zobowiązana do dokonania uprzedniej rejestracji formularza e-hranica oraz posiadania podczas wjazdu i w trakcie pobytu na jej terytorium potwierdzenia dokonania tej rejestracji.

Ponadto osoby niezaszczepione podlegają kwarantannie w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych przez okres 14 dni, którą mogą zakończyć w momencie uzyskania przez nich negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19, przy czym mogą poddać się temu testowi najwcześniej w piątym dniu kwarantanny.

Osoby zaszczepione zwolnione są z kwarantanny. Dzieci poniżej 12 roku życia są zwolnione z kwarantanny, o ile rodzice lub opiekunowie, z którymi wjeżdżają na terytorium Słowacji, jej nie podlegają.

d3ighqw

Źródło: Portal Tatrzański/ gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Koronawirus na Słowacji. Premier mówi o masowym testowaniu. "To był duży szok"

d3ighqw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ighqw