Trwa ładowanie...
dbp33dw

Słynni "kochankowie z Modeny". Okazuje się, że to dwóch mężczyzn

Parę szkieletów trzymających się za ręce odkryto w 2009 r. w Modenie na północy Włoch. Ich nietypowe ułożenie w grobie sprawiło, że okryta para została nazwana "kochankami z Modeny". Teraz jednak badacze odkryli, że odkopane szczątki należały do dwóch mężczyzn.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odkryte ciała znajdowały się w bardzo złym stanie, co uniemożliwiło ich początkową identyfikację
Odkryte ciała znajdowały się w bardzo złym stanie, co uniemożliwiło ich początkową identyfikację (Shutterstock.com)
dbp33dw

Ustalenie tego faktu nie było wcale takie łatwe. Szkielety znajdowały się bowiem w bardzo złym stania, co uniemożliwiało ustalenie wielu informacji. Naukowcy oszacowali, że szczątki pochodzą z okresu od IV do VI w. n.e., ale ich płeć była tajemnicą.

Dzięki rozwojowi techniki naukowcy odkryli jednak prawdę. Pobrali próbki białka ze szkliwa zębów i okazało się, że para "kochanków" to dwóch dorosłych mężczyzn.

dbp33dw

Włoski badacz, Federico Lugli, podaje kilka hipotez, co mogło łączyć obu panów. Jak podaje serwis Rai, naukowiec zasugerował, że w grobie znaleźli się bracia, kuzyni albo żołnierze, którzy polegli jednocześnie w czasie bitwy. Wedle tego ostatniego rozwiązania, odkopana para oraz szkielety odkryte wokół "kochanków" stanowiłyby cmentarz wojenny.

Niezależnie od tego, jakie więzi łączyły dwóch mężczyzn, metoda ich pochówku nie była przypadkowa. Naukowcy z Uniwersytetu Bolońskiego zauważają, że to odkrycie może pomóc w zrozumieniu praktyk pogrzebowych na terenie dzisiejszych Włoch w pierwszych wiekach naszej ery.

Źródło: BBC News

dbp33dw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wiking była kobietą. Ostateczne potwierdzenie

dbp33dw

Podziel się opinią

Share

dbp33dw

dbp33dw