Trwa ładowanie...

Ponad 200 dzieci złożonych w ofierze. Makabryczne znalezisko w Peru

227 ciał. Tyle właśnie znaleźli archeolodzy pracujący w nadmorskiej miejscowości Huanchaco niedaleko Limy, stolicy Peru. Ustalili, że ofiarami były dzieci w wieku od 4 do 14 lat, które zostały zabite przez prekolumbijską cywilizację Chimú. Nie jest to pierwsze tego typu odkrycie w tym regionie.

Ponad 200 dzieci złożonych w ofierze. Makabryczne znalezisko w PeruŹródło: twitter.com, fot: Perú El Comercio
d4j0kmt
d4j0kmt

- To największe miejsce, w którym znaleziono szczątki ofiarowanych dzieci – powiedział główny archeolog Feren Castillo w rozmowie z agencją AFP. Jednocześnie dodał, że analiza ciał wykazała, że dzieci zostały zabite w czasie deszczowej pogody. Pozwala to więc przypuszczać, że ich ofiara miała złagodzić zjawisko zwane El Niño.

Potwierdza to również ułożenie ciał, ponieważ wszystkie szkielety zwrócone są w stronę morza. Choć naukowcy szacują, że szczątki mogły leżeć w ziemi ponad 500 lat, to zachowały się w bardzo dobrym stanie. Niektóre bowiem nadal posiadały resztki skóry i włosy.

Archeolodzy przypuszczają, że na tym odkrycia w tym regionie mogą się nie skończyć. W zeszłym roku znaleziono pierwsze groby dziecięcych ofiar składanych przez Chimú. Najpierw w kwietniu odkopano 140 ciał dzieci i 200 lam, a w czerwcu kolejne 56 dziecięcych szczątków.

Ofiary cywilizacji Chimú znajdywano też w innych miejscach. W 1997 r. w Puenta Lobos odkryto ponad 200 ciał rybaków. Mieli zasłonięte oczy, związane nogi i ręce skrępowane za plecami. Prawdopodobnie stanowili ofiarę dziękczynną dla morskiego boga Ni.

Cywilizacja Chimú znana jest również dzięki swojej wyjątkowej ceramice. Najczęściej stworzone przez nich naczynia przybierają ludzie lub zwierzęce formy.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Terytorium ich cywilizacji rozciągało się od dzisiejszego Ekwadoru do stolicy Peru, Limy (ok. 1300 km). Trwające od IX w. państwo Chimú zostało jednak podbite przez Inków ok. 1470 r., co spowodowało upadek ich królestwa. Mimo to, pozostałości miasta Chan Chan, dawnej stolicy imperium, zostały w 1986 r. wpisane na listę UNESCO, a ich stan jest zagrożony m.in. przez El Niño, którego tak bardzo obawiali się Chimú.

d4j0kmt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Przekopali miejsce, gdzie stała szubienica. Niesamowite odkrycie

d4j0kmt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j0kmt