Trwa ładowanie...

Spotkała węża na chodniku. Z pomocą przyszedł pracownik zoo

Nietypowa sytuacja spotkała mieszkankę Płocka, która w czwartek 22 czerwca wczesnym rankiem spacerowała po mieście. Na chodniku natknęła się na węża. Kobieta natychmiast zaalarmowała odpowiednie służby.

Mieszkanka Płocka spotkała na przedmieściach samicę zaskrońcaMieszkanka Płocka spotkała na przedmieściach samicę zaskrońcaŹródło: Getty Images,, fot: Andy_Astbury
d2stwkb
d2stwkb

Wąż na chodniku w Płocku

- Okazało się, że sprawczynią zamieszania jest samica zaskrońca. Ponieważ zaskrońce objęte są ochroną, wężem trzeba było się zaopiekować i przenieść go w bezpieczne miejsce. Pomógł nam w tym pracownik zoo - poinformowała PAP rzeczniczka płockiej Straży Miejskiej st. insp. Jolanta Głowacka.

Razem z patrolem na miejsce przybył także kierownik działu hodowlanego zoo w Płocku, Radomir Lewandowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Wyjątkowy region Chorwacji. "Tam nie może brakować atrakcji"

Samica zaskrońca była ciężarna

Jak poinformował pracownik zoo, znaleziony okaz był samicą zaskrońca. Najprawdopodobniej była ona w ciąży.

d2stwkb

- Był to zaskroniec, aczkolwiek mocno nietypowo ubarwiony. Zwykle ten gatunek ma dosyć jednolite ubarwienie, oliwkowo-zielone. W tym przypadku samica zaskrońca wyróżniała się intensywnym cętkowaniem - powiedział.

Znalezisko zostało zabrane z miejsca zdarzenia i przeniesione przez kierownika działu hodowlanego w okolice stawu, położonego na granicy zoo. Żyją tam też inne zaskrońce, więc wąż znalazł się w otoczeniu, które było dla niego przyjazne.

Nietypowe spotkanie

Jak powiedział Radomir Lewandowski, trudno powiedzieć, w jaki sposób wąż znalazł się w miejscu zamieszkanym przez ludzi. Przywołał on inną sytuację, w której pewna kobieta znalazła zaskrońca wewnątrz swojego samochodu. Okaz najprawdopodobniej wpełzł do pojazdu dzień wcześniej, gdy właścicielka pojazdu była w lesie.

d2stwkb

Przypominamy, że zaskroniec nie jest gatunkiem jadowitym ani groźnym, jest jednak objęty ochroną gatunkową częściową. Osobników tego gatunku nie wolno łapać ani przetrzymywać. Straż Miejska w Płocku przypomniała przy tej okazji, że w razie konieczności zaskrońca powinno się jak najszybciej przetransportować na tereny podmokłe, daleko od siedlisk ludzkich, a w szczególności z dala od ruchu drogowego.

- Na pewno chodnik, czy trawnik między blokami, nie jest dobrym miejscem dla zaskrońca. Dlatego w takiej sytuacji, najlepiej powiadomić odpowiednie służby, choćby strażników miejskich - powiedział w rozmowie z PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2stwkb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2stwkb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj