Stolica Włoch w poważnym kryzysie. Ograniczają zużywanie wody
Skutki zmain klimatycznych dają się we znaki mieszkańcom Wiecznego Miasta. Burmistrz Rzymu wprowadził restrykcje, za złamanie których grożą dotkliwe kary.
Mieszkańcy Rzymu muszą ograniczyć zużycie wody w celach rekreacyjnych i sportowych oraz przy podlewaniu prywatnych ogrodów i działek. Rozporządzenie w tej sprawie, obowiązujące do końca września, podpisał burmistrz Roberto Gualtieri.
Za marnowanie wody grożą dotkliwe kary - nawet do 500 euro (ponad 2 tys. zł).
Niewielkie zasoby wody na lato
Celem przepisów, jak wyjaśnił w środę burmistrz Wiecznego Miasta, jest ograniczenie możliwych utrudnień w dostępie do wody w okresie letnim z powodu jej niewielkich zasobów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Różnice kulturowe mogą zaskakiwać. "Wietnamczycy traktują picie alkoholu jak konkurencję"
Zgodnie z wydanym rozporządzeniem mieszkańcom zalecono oszczędzanie wody, wykorzystywanej do celów aktywności rekreacyjnej i sportowej, a więc na przykład w przydomowych basenach, ale także przy nawadnianiu ogrodów i prywatnych upraw warzyw i owoców.
Straż miejska będzie prowadzić kontrole - zapowiedziały władze stolicy Włoch. Za naruszenie przepisów grożą kary od 25 do 500 euro.
Czytaj także: Ogromny problem na wyspie w Europie. Modlą się o zmianę
Nie jest to pierwszy taki przypadek
Przypomnijmy: władze Rzymu już raz musiały oganiczyć zyżywanie wody. Było to we wrześniu w 2017 roku. Wówczas było to spowodowane wyjątkowo małą ilością opadów przez całe lato oraz problemami z przestarzałą siecią wodociągową,w której znaleziono wiele nieszczelności.
Z problemem od wielu miesięcy mierzy się też Hiszpania. Długie miesiące suszy spowodowały kryzys wodny w wielu hiszpańskich regionach. Ograniczenia w korzystaniu z wody pitnej od początku bieżącego roku dotyczą już dziewięciu milionów ludzi. Niektóre miasta zaczęły całkowicie odcinać wodę w godzinach nocnych. Najbardziej dotknięte są Katalonia i Andaluzja.
Czytaj także: Na rajskiej wyspie wprowadzają stan nadzwyczajny
Źródła: PAP, WP