Trwa ładowanie...
db55815

Szklany most w Wenecji. Architekt po latach ukarany grzywną

340 tys. zł – tyle w przeliczeniu na złotówki ma zapłacić Santiago Calatrava za to, że 11 lat temu zbudował most nieprzystosowany do intensywnego ruchu turystycznego. Władze miasta zarzucają architektowi, że podczas projektowania przeprawy nie wziął pod uwagę osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz urlopowiczów z walizkami na kółkach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Most nad Canal Grande nie przypadł mieszkańcom do gustu. Zdaniem wielu jego szklana konstrukcja szpeci lokalny krajobraz
Most nad Canal Grande nie przypadł mieszkańcom do gustu. Zdaniem wielu jego szklana konstrukcja szpeci lokalny krajobraz (Shutterstock.com)
db55815

Hiszpański architekt przyjął ponad 20 lat temu zlecenie na stworzenie Ponte della Costituzione, czyli stalowego mostu nad Canal Grande w Wenecji. Wtedy jeszcze nie wiedział, że za realizację jednego ze swoich największych projektów przyjdzie mu zapłacić karę w wysokości 78 tys. euro.

O ukaraniu Santiago zadecydował Trybunał Obrachunkowy. Zdaniem urzędników architekt powinien przewidzieć, że z mostu będzie korzystać wielu turystów, w tym osoby niepełnosprawne. W pobliżu znajdują się dwie stacje - kolejowa i autobusowa.

db55815

Władze Wenecji zarzuciły architektowi, że nie wyeliminował "przeszkód", chociaż jako doświadczony architekt powinien zdawać sobie z nich sprawę już na etapie projektowania. Szacunkowy koszt budowy mostu wynosił 4-4,5 mln euro, jednak ostatecznie pochłonął aż 12 mln euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Odbudują legendarny most. Mają już 2,5 mln funtów

db55815

Podziel się opinią

Share

db55815

db55815