Trwa ładowanie...

Szklany most w Wenecji. Architekt po latach ukarany grzywną

340 tys. zł – tyle w przeliczeniu na złotówki ma zapłacić Santiago Calatrava za to, że 11 lat temu zbudował most nieprzystosowany do intensywnego ruchu turystycznego. Władze miasta zarzucają architektowi, że podczas projektowania przeprawy nie wziął pod uwagę osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz urlopowiczów z walizkami na kółkach.

Share
Szklany most w Wenecji. Architekt po latach ukarany grzywną
Źródło: Shutterstock.com
d4li5iw

Hiszpański architekt przyjął ponad 20 lat temu zlecenie na stworzenie Ponte della Costituzione, czyli stalowego mostu nad Canal Grande w Wenecji. Wtedy jeszcze nie wiedział, że za realizację jednego ze swoich największych projektów przyjdzie mu zapłacić karę w wysokości 78 tys. euro.

O ukaraniu Santiago zadecydował Trybunał Obrachunkowy. Zdaniem urzędników architekt powinien przewidzieć, że z mostu będzie korzystać wielu turystów, w tym osoby niepełnosprawne. W pobliżu znajdują się dwie stacje - kolejowa i autobusowa.

Władze Wenecji zarzuciły architektowi, że nie wyeliminował "przeszkód", chociaż jako doświadczony architekt powinien zdawać sobie z nich sprawę już na etapie projektowania. Szacunkowy koszt budowy mostu wynosił 4-4,5 mln euro, jednak ostatecznie pochłonął aż 12 mln euro.

d4li5iw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Odbudują legendarny most. Mają już 2,5 mln funtów

d4li5iw

Podziel się opinią

Share
d4li5iw
d4li5iw