Szlakami Jana Pawała II

Szlakami Jana Pawała II
Źródło zdjęć: © AFP

Któż nie słyszał o szlakach, po których w czasie swojej młodości i działalności duszpasterskiej wędrował Karol Wojtyła? Raz po raz w licznych zakątkach Polski możemy natknąć się na ślady zamiłowania Papieża - Polaka do turystyki aktywnej oraz wspaniałych przyrodniczo i krajoznawczo perełek polskiej ziemi.

W całej Polsce imieniem Karola Wojtyły lub Jana Pawła II nazwano kilkadziesiąt szlaków, w tym górskie, kajakowe a nawet rowerowy. Szlaki Papieskie to trasy, którymi turystycznie wędrował ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, od dziecka po wyjazd do Watykanu. Poprowadzone są najczęściej wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych, ale bywają też odcinki poza nimi. Za podstawę ich wytyczenia posłużyły wspomnienia osób wędrujących z ks. Wojtyłą, książeczki GOT, wpisy do ksiąg parafialnych. Upamiętnianiem miejsc związanych z turystyką Jana Pawła II zajmuje się Fundacja Szlaki Papieskie z siedzibą w Krakowie.

1 / 7

Karol Wojtyła na szlaku

Obraz
© domena publiczna

Jak wspominali uczestnicy kajakowych wypraw Karola Wojtyły, każdy dzień rozpoczynał się mszą św. przy ołtarzu z kajaków lub wioseł, a kończył śpiewami i modlitwą przy ognisku. W ostatni wieczór ks. Karol Wojtyła podsumowywał spływ.

Na każdą wycieczkę ksiądz Karol zabierał ze sobą "turystyczny sprzęt liturgiczny": relikwiarz, skręcany z dwóch części kielich, mały mosiężny krzyż, dwie plastikowe ampułki na wino i wodę, srebrną małą tackę, dwa pudełeczka na hostię i komunikanty, dzwoneczek, do tego szaty liturgiczne z bardzo lekkich materiałów oraz specjalne tenisówki.

2 / 7

Najstarszy szlak papieski w Polsce, Tatry

Obraz
© Dziewul/Shutterstock.com

Oznaczanie szlaków papieskich w Polsce rozpoczęło się w 1983 r. po wizycie Jana Pawła II w Tatrach. Górale wytyczyli pierwszą trasę prowadzącą od schroniska na Polanie Chochołowskiej do Doliny Jarząbczej. Natomiast w 2003 r., w 25. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II, we wszystkich pasmach górskich Małopolski zostały wytyczone i oznakowane szlaki papieskie. Przebiegają najczęściej wzdłuż szlaków turystycznych, którymi w młodości wędrował Karol Wojtyła. Nazwy Szlaków Papieskich górskich związane są zniezmiennymi nazwami pasm:
- Szlaki Papieskie w Tatrach i na Podtatrzu,
- Szlaki Papieskie w Gorcach,
- Szlaki Papieskie w Beskidzie Wyspowym,
- Szlaki Papieskie w Beskidzie Żywieckim (obejmują Worek Raczański),
- Szlaki Papieskie w Beskidzie Niskim,
- Szlaki Papieskie na Podhalu,
- Szlaki Papieskie na Orawie,
- Szlaki Papieskie w Bieszczadach,
- Szlaki Papieskie w Pieninach,
- Szlaki Papieskie w Beskidzie Sądeckim,
- Szlaki Papieskie w Beskidzie Małym,
- Szlaki Papieskie w Beskidzie Makowskim,
- Szlaki Papieskie w Beskidzie Śląskim,
- Szlaki Papieskie w Pasmie Draboża,
- Szlaki Papieskie w Sudetach,
- Szlak Papieski w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (Podkrakowski).

3 / 7

Kraków - Ścieżkami Jana Pawła II

Obraz

W Krakowie funkcjonuje szlak turystyczny _ Ścieżkami Jana Pawła II _. Składa się na niego 38 miejsca związane z Ojcem Świętym. W grodzie Kraka niemal na każdym kroku można natknąć się na miejsca z nim związane. Najstarsze wspomnienia sięgają 1938 r., kiedy to młody Karol Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Późniejszy okres wojny i pracy duszpasterskiej przyszły papież również spędzał w Krakowie. Miejsca związane z Janem Pawłem II to, poza wszystkim znanym Pałacem Arcybiskupim przy ul. Franciszkańskiej, także m.in. dawne Zakłady Sodowe "Solvay", w których w czasie wojny był zatrudniony i pracował w kamieniołomach na Zakrzówku. Warto poświęcić przynajmniej jeden dzień pobytu w stolicy Małopolski na spacer śladami Papieża Polaka i spojrzeć na miasto jego oczyma.

Punkty na trasie "Ścieżkami Jana Pawła II": Pałac Arcybiskupi przy ul. Franciszkańskiej, Kościół oo. Franciszkanów,Kościół ss. Bernardynek, Muzeum Archidiecezjalne / Dom Dziekański, Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej, Katedra na Wawelu, Kościół na Skałce, Dom Jana Tyranowskiego, Kościół św. Stanisława Kostki xx. Salezjanów na Dębnikach, Dom przy ul. Szwedzkiej 12, Dom przy ul. Tynieckiej 10, Dom pod Lipkami, Dom przy ul. Komorowskiego 7, Błonia i kamień papieski na Błoniach, Dom przy ul. Felicjanek 10, Dom Katolicki / Filharmonia Krakowska, Uniwersytet Jagielloński, Kolegiata św. Anny, Bazylika Mariacka, Kościół św. Floriana, Pomnik Jana Pawła II w parku Strzeleckim i inne pomniki, Cmentarz Rakowicki, Kościół św. Jadwigi Królowej, Szpital im. Jana Pawła II, Sanktuarium św. Brata Alberta, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski - Arka Pana, Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego, Opactwo oo. Cystersów w Mogile, Kościół oo. Redemptorystów, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Kamieniołomy na
Zakrzówku, Dawne Zakłady Sodowe Solvay, Opactwo oo. Benedyktynów w Tyńcu, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II

4 / 7

Szlak kajakowy imienia kardynała Karola Wojtyły, rPojezierze Drawskie

Obraz
© lickr.com by Piotr Sowa, licencja CC 3.0

Karol Wojtyła, jeszcze zanim został biskupem i także już jako biskup krakowski wziął udział w trzech spływach kajakowych Drawą, które zaczynały się w Czaplinku - w 1955 r., 1961 r. (płynięto wówczas górną Drawą i Piławą) oraz w 1967 r. W 50. rocznicę pierwszego spływu odsłonięto pomnik upamiętniający to wydarzenie. Pomnik stoi nad samym brzegiem jeziora Drawsko. Szlak dostępny dla kajaków ma długość nieco ponad 170 km. Rozpoczyna się w Czaplinku, a kończy tuż przed ujściem Drawy do Noteci w miejscowości Nowe Bielice. Spływ można rozpocząć i zakończyć w kilku miejscach przy stanicach wodnych.

Przyszły papież uczestniczył także w spływach m.in. Rurzycą. Jego ostatni spływ tą rzeką odbył się w 1978 r. Niedaleko leśniczówki Wrzosy, w pobliżu wsi Szwecja koło Wałcza, Karol Wojtyła, wtedy już kardynał i metropolita krakowski, dowiedział się, że ma się stawić na konklawe w Rzymie. Trzy miesiące później był już głową Kościoła Katolickiego.

fot. flickr.com by Szymon Stoma, licencja CC 3.0

5 / 7

Kamienny Szlak Papieski na Kanale Augustowskim

Obraz
© Przemyslaw Wasilewski/Shutterstock.com

Pracownicy Żeglugi Augustowskiej wytyczyli szlak przez miejsca, które papież odwiedził na Ziemi Augustowskiej *w 1999 roku. Na każdej z pięciu stacji wystawione zostały kamienie pochodzące z ziemi augustowskiej. Jeden z nich to kamień tak wydrążony przez wodę, że przedstawia wizerunek dla wielu przypominający Matkę Bożą Ostrobramską. Trasa wiedzie z Augustowa, skąd turyści ruszają Kanałem Augustowskim przez najbardziej urokliwe zakątki Puszczy Augustowskiej, potem rzeką Czarną Hańczą, aż do miejscowości Wigry. Jednym z przystanków jest Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, gdzie modlił się *Jan Paweł II. Po *kamiennym szlaku * wykonywane są rejsy statkiem Serwy, którym płynął podczas wspomnianej pielgrzymki.

Podczas tej samej wizyty w tych okolicach papież wypoczywał też przez dwa dni w klasztorze pokamedulskim w Wigrach oraz pływał łódką "Tryton" po jeziorze Wigry.

fot. flickr.com by piotrus, licencja CC 3.0

6 / 7

Małopolski Szlak Papieski

Obraz
© puchan/Shutterstock.com

Małopolski Szlak Papieski, który został wytyczony wraz z wieloma innymi w 25-tą rocznicę pontyfikatu, jest najdłuższą trasą tego typu w Polsce. Wiedzie ona z Krakowa i Kalwarii Zebrzydowskiej m.in. przez Beskidy, Gorce i Tatry do Starego Sącza. Główna trasa z Kalwarii liczy prawie 230 km. Łączy ona miejsca związane z życiem, młodością i górskimi wędrówkami po Beskidach i Tatrach Jana Pawła II. Szlak Papieski nie jest specjalnie wytyczoną, osobną trasą lecz został poprowadzony wzdłuż istniejących już górskich szlaków PTTK, jedynie dodatkowo postawiono gdzieniegdzie tablice informacyjne i drogowskazy.

7 / 7

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", Łagiewniki

Obraz
© Dariusz Skoczeń - Fotolia.com

Najmłodszym miejscem pielgrzymek śladami Papieża-Polaka jest Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Łagiewnikach. To miejsce było mu wyjątkowo bliskie. Każdego 22 dnia miesiąca odbywaj się tam procesja światła. W dolnej świątyni wystawiono m.in. Płytę z grobu Jana Pawła II z grot watykańskich, jego ornat, krzyż pastoralny czy buty. W budynku Instytutu Dialogu można natomiast zobaczyć wyposażenie pokoju Karola Wojtyły - metropolity krakowskiego przeniesione z Franciszkańskiej 3.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)