Tajwan. Waluta, język, przepisy wjazdowe. Informacje praktyczne
Cudowne jeziora między ogromnymi łańcuchami górskimi, skaliste wybrzeże oblewane z jednej strony wodami Morza Chińskiego, a z drugiej - falami Pacyfiku, zaskakujące nowoczesnością miasta, w których życie płynie w żywiołowym rytmie. Przedstawiamy kilka najważniejszych informacji, takich jak: waluta czy język.
_ Stolica: Tajpej Waluta: nowy dolar tajwański (TWD); 1 USD = 30,35 TWD (kurs z 2.04.2008)* Język urzędowy: chiński (mandaryński) Inne języki: angielski * _
WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE
Od dnia 1 października 2008r. jednostronną decyzją władz Tajwanu obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego przy podróżach na Tajwan na okres do 30 dni. Nie dotyczy to wyjazdów do pracy bądź podjęcia innego zajęcia zarobkowego oraz na pobyt stały. Przy wjeździe należy okazać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy oraz bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż.
O wizy na pobyty dłuższe obywatele polscy podróżujący na Tajwan mogą wnioskować za pośrednictwem Biura Kulturalno-Gospodarczego Tajpej w Warszawie (ul. Emilii Plater 53, tel. 0-22, 2130060, faks 2130070) lub w odpowiednikach tego biura w innych krajach.
PRZEPISY PRAWNE
Obowiązujący na Tajwanie kodeks karny przewiduje wyjątkowo surowe sankcje (do kary śmierci włącznie) za przemyt i posiadanie narkotyków oraz handel nimi.
UBEZPIECZENIE
Ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia konieczne jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej, przy czym należy się upewnić, czy obejmuje ona Tajwan oraz czy firma ubezpieczeniowa ma na tym terenie swego agenta.
SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
Zagrożenia dla zdrowia na Tajwanie są niewielkie. Nie jest wskazane picie wody bez przegotowania. Należy uważać na komary, które mogą roznosić japońskie wirusowe zapalenie mózgu bądź tropikalną gorączkę – dengę. W rejonach wiejskich w wodzie występuje ameba. Stopniowo zwiększa się liczba nosicieli wirusa HIV. W okresie zimowym, ze względu na dużą wilgotność, częste są przeziębienia. Osobom planującym dłuższy pobyt na wyspie w tym okresie zaleca się dokonanie odpowiednich szczepień. Turyści odbywający piesze wycieczki po górach lub terenach leśnych narażeni są na ukąszenia jadowitych węży, które są tu wyjątkowo liczne. Niebezpieczne mogą też być owady (np. osy czy dzikie pszczoły). Miejscowe przychodnie lekarskie i szpitale zapewniają dostatecznie wysoki poziom usług. Wymagana jest natychmiastowa opłata za usługi medyczne. Leczenie poważnych zachorowań połączone z hospitalizacją może, w bardziej skomplikowanych przypadkach, kosztować nawet do 100 tys. USD. W szpitalach przyjmowane są opłaty tylko w
gotówce; opłaty za usługi kartą kredytową nie są honorowane.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Przy pobytach dłuższych – np. w związku z zatrudnieniem – do wydanego w Polsce międzynarodowego prawa jazdy miejscowa policja dołącza wkładkę zaświadczającą, że będzie ono honorowane na Tajwanie przez okres ważności zezwolenia na pobyt. Odwiedzający Tajwan cudzoziemcy często zainteresowani są wynajmem bardzo tu popularnych skuterów, do których prowadzenia wymagane jest także prawo jazdy. Sieć drogowa na Tajwanie jest dobrze rozwinięta i utrzymana. Szczególną ostrożność należy zachować podczas jazdy na wąskich i krętych drogach górskich. Ulice w Tajpej i innych większych miastach są bardzo zatłoczone. Obowiązujące przepisy ruchu drogowego w zasadzie odpowiadają światowym normom. Można mieć jedynie zastrzeżenia do powszechności ich przestrzegania, szczególnie przez kierowców taksówek, ciężarówek oraz skuterów. Na Tajwanie obowiązuje ruch prawostronny.
BEZPIECZEŃSTWO
Tajwan, w porównaniu z innymi miejscami w regionie, jest krajem zasadniczo bezpiecznym, należy jednak zachować szczególne środki ostrożności w miejscach publicznych (bazary, domy towarowe itp.) ze względu na zagrożenie przestępczością pospolitą. Zaleca się przechowywanie wszelkich cennych przedmiotów oraz dokumentów w sejfie hotelowym i noszenie przy sobie jedynie niezbędnej kwoty pieniędzy oraz poświadczonych kopii dokumentów. Zaleca się także korzystanie z usług taksówek miejskich, które nie są drogie.
PRZYDATNE INFORMACJE:
• Powszechnie honorowane są karty płatnicze VISA, MasterCard, American Express itp. W niektórych punktach sprzedaży mogą pojawić się trudności z realizacją płatności kartami VISA Electron. Wydane przez polskie banki karty w większości mogą być również używane do wypłat z miejscowych bankomatów. Z uwagi na coraz bardziej rozpowszechnione kradzieże (elektroniczne) numerów i kodów PIN kart kredytowych i bankomatowych, przy operacjach pobierania gotówki należy zachować szczególną ostrożność. Optymalnym rozwiązaniem jest pobieranie gotówki w bankomatach zlokalizowanych przy siedzibach większych banków, które mają stałą ochronę lub monitoring elektroniczny.
• Telefonia komórkowa obsługuje roaming polskich operatorów. Elektryczność: 110 V, 60 Hz. System TV: NTSC.
• W lokalnych wydziałach policji działają sekcje dla cudzoziemców, które zatrudniają funkcjonariuszy mówiących po angielsku; numery telefonów w większych miastach Tajwanu: Tajpej (02) 25566007, Kaoshiung (07) 2154342, Tainan (06) 2229704, Taichung (04) 3273875, Taitung (089) 334756, Pingtung (08) 7336283.
• Utrata paszportu powinna być zgłaszana na najbliższym posterunku policji, a następnie w Warszawskim Biurze Handlowym w Tajpej.
• Tajwan ma silną gospodarkę i wysoki poziom dochodów miejscowej ludności; nie należy do tanich krajów. Szczególnie drogie są hotele oraz wszelkiego rodzaju usługi. Do tańszych należą małe restauracje, serwujące dania chińskie.
• Wyspa jest terenem bardzo intensywnej aktywności sejsmicznej. Zagrożenie trzęsieniami ziemi jest znaczne. Niewielkie wstrząsy (do 5 stopni) są w różnych częściach wyspy prawie na porządku dziennym. Ulewne deszcze podczas tajfunów, które występują od kwietnia do października, powodują osuwanie się ziemi, gwałtowny przybór wód w potokach i rzekach oraz powodzie. Podczas tajfunu nie należy wychodzić z domu czy opuszczać hotelu. Należy zaopatrzyć się w latarki, baterie, świece, zapas wody i żywności na 2, 3 dni. Z reguły na czas przechodzenia tajfunu ogłaszane są dni wolne od pracy. Z uwagi na występowanie klęsk żywiołowych lub innych poważnych zagrożeń zaleca się słuchanie komunikatów nadającej w języku angielskim miejscowej radiostacji International Community Radio Taiwan (ICRT) – FM 100,7 MHz (północna i południowa część wyspy) oraz FM 100,1 MHz (środkowa część).