Trwa ładowanie...
d3dnn7x

Takie rzeczy tylko w Gdyni. Przydałyby się i w Warszawie

Choć nie mieści się nad brzegiem morza, nazywa się Przystań. To już kolejne, czwarte miejsce tego typu w Gdyni. Ideą jest raczej oddolna współpraca mieszkańców, niż narzucana przez prowadzących "animacja".
Share
Władze miasta zrewitalizowały niezbyt atrakcyjny, PRL-owski budynek
Władze miasta zrewitalizowały niezbyt atrakcyjny, PRL-owski budynekŹródło: UM Gdynia, Fot: Ilona Budzbon / Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni
d3dnn7x

Nowe centrum otwiera się w Gdyni przy ulicy Opata Hackiego 33. W tym samym budynku działała już wcześniej biblioteka miejska, jednak na potrzeby Przystani została gruntownie wyremontowana.

Co można robić w Przystani Gdynia

Główne pomieszczenie to coś w rodzaju świetlicy. W sali znajdują się duże stoły do wspólnego użytku, przy których znajdzie się miejsce nawet dla około 30 osób. Można przy nich popracować, poczytać, skorzystać z internetu, czy po prostu porozmawiać. To nie wszystko.

d3dnn7x

W Przystani jest też sala do zajęć ruchowych np. jogi czy fitnessu, jak również wyposażony warsztat dla fanów majsterkowania, lub po prostu mieszkańców, którzy chcieliby sami lub z pomocą sąsiadów naprawić któreś z domowych urządzeń.

Najbardziej zaskakuje chyba jednak wspólna kuchnia, przybytek rzadko spotykany w tego typu miejscach w Polsce. Sąsiedzi mogą umawiać się tu na wspólne gotowanie czy zorganizować warsztaty kulinarne.

Na rewitalizacji budynku skorzystała się też sama biblioteka. Teraz to więcej niż zwykła wypożyczalnia książek. Na miejscu można popracować się lub pouczyć w ciszy, skorzystać z komputerów, a nawet pograć na konsoli. Jeśli ktoś zdecyduje się odwiedzić kolejną gdyńską przystań z pociechami, na pewno będą miały czym się zająć. Została dla nich wygospodarowana specjalna strefa pełna książek odpowiednich dla różnych grup wiekowych, można też skorzystać z zakupionych przez bibliotekę planszówek.

   UM Gdynia
Źródło: UM Gdynia

Przystań Gdynia - o co chodzi?

Pomysł na "Przystanie" powstał dwa lata temu. Wspólnymi siłami wprowadzili go w życia samorządowcy, miejskie instytucje zajmujące się przede wszystkim kulturą, a także organizacje pozarządowe. Wystrój jest stonowany – duże przestrzenie, minimalistyczne meble, a to wszystko "ocieplone" drewnianymi podłogami.

d3dnn7x

Mieszkańcy mają do dyspozycji także spory taras. Każdy może zaproponować poprowadzenie własnych warsztatów, sąsiedzką imprezę, czy po prostu spędzić tu trochę czasu. Niezależnie od wieku i statusu finansowego. To miejsce dla wszystkich.

Przystanie Gdynia - adresy

Inne gdyńskie Przystanie sąsiedzkie mieszczą się, pod następującymi adresami:

Przystań Chylońska 237 w Cisowej

d3dnn7x

Przystań przy ulicy Lipowej na Wielkim Kacku

Przystań przy ulicy Śmidowicza 49 w Oksywiu

Następnej powstanie przy ulicy Widnej 2A na Witolinie.

Jeśli mieszkacie w Gdyni czy w Trójmieście, wpadajcie zintegrować się z sąsiadami, jak za starych, dobrych czasów. Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądają wnętrza świeżo otwartego przybytku przy ulicy Opata Hackiego 33.

   UM Gdynia
Źródło: UM Gdynia
   UM Gdynia
Źródło: UM Gdynia
   UM Gdynia
Źródło: UM Gdynia
   UM Gdynia
Źródło: UM Gdynia
   UM Gdynia
Źródło: UM Gdynia

Przeczytaj także:

d3dnn7x

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3dnn7x

Podziel się opinią

Share
d3dnn7x
d3dnn7x