Poza miastemTarnowskie Góry – padł rekord w Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga

Tarnowskie Góry – padł rekord w Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga

Tarnowskie Góry – padł rekord w Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga
Źródło zdjęć: © flickr.com | Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland

Podziemne trasy Tarnowskich Gór w 2016 r. odwiedziło rekordowe 120 tys. turystów. Zobacz, czym kuszą te unikalne miejsca i zainspiruj się do następnego wyjazdu.

Obiekty, będące skarbem Tarnowskich Gór, starają się o wpisanie na listę UNESCO. Szacuje się, że kiedy to nastąpi (decyzja UNESCO w tej sprawie spodziewana jest w połowie 2017 roku), liczba odwiedzin wzrośnie o 30-40 proc. Warto więc zobaczyć te wyjątkowe podziemia jak najszybciej, bo wkrótce możemy spodziewać się tam tłumów!

1 / 6

Sztolnia Czarnego Pstrąga - polska Wenecja pod ziemią

Obraz
© kopalniasrebra.pl | Sztolnia Czarnego Pstrąga

Niektórzy nazywają ją polską Wenecją pod ziemią. W kanałach płynie krystalicznie czysta woda ("Trudno się nawet zorientować, że jesteśmy na wodzie. Jest tak czysta, że wydaje się nie mieć struktury" - pisał w 2015 r. National Geographic Traveler), a zwiedzanie nie byłoby możliwe bez lamp karbidowych. Sztolnia Czarnego Pstrąga to najdłuższa podziemna trasa turystyczna, którą można pokonać wyłącznie na łódkach – liczy sobie 600 m.

2 / 6

Garść faktów

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY | Przykuta

Obiekt położony w Tarnowskich Górach, na terenie Parku Repeckiego, jest częścią powstałej w XIX w. Głębokiej Sztolni Fryderyk, która odwadniała podziemia tarnogórskie i pierwotnie miała 4600 m długości. Sztolnia Czarnego Pstrąga została udostępniona zwiedzającym w 1957 r. i od tego czasu bez ustanku przyciąga turystów, którzy podczas wycieczki łodziami mogą obserwować niesamowitą, podziemną strukturę mokrych skał, bram i różnych form krasowych, m.in. współcześnie powstających stalaktytów.

3 / 6

Ewa i Sylwester

Obraz
© flickr.com, licencja 2.0 | Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland

Zwiedzanie sztolni odbywa się ruchem wahadłowym z szybów Ewa lub Sylwester. Po zejściu krętymi schodami do podziemnej przystani wsiadamy w łódki i ruszamy w podróż wydrążonym tunelem. Przy opowieściach przewodnika (naszego „gondoliera”) mijamy m.in. Bramę Odważnych (wsiadając do łodzi, zwykle każdy odczuwa na początku lęk, jednak po przepłynięciu pod bramą i oswojeniu ciemności robi się mniej strasznie) i *Bramę Mądrości *(trzeba uważać na spadające krople wody – jeśli takowa spadnie komuś na głowę, to znaczy, że będzie bardzo mądry, jeśli na rękę – będzie bogaty, jeżeli jednak trafi na plecy – można się spodziewać ciężkiej pracy do końca życia). Przewodnicy mają w zanadrzu mnóstwo fascynujących opowieści i anegdot i sypią nimi jak z rękawa.

4 / 6

Ucieczka przed mrozem

Obraz
© flickr.com, licencja 2.0 | Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland

Wody ze sztolni uchodzą do rzeki Dramy, dalej wpadają do Odry i kończą swój bieg w Bałtyku. Kiedyś do wód sztolni wpływały pstrągi, które – z racji na ubogie warunki oświetleniowe – wydawały się po prostu „czarnymi rybami”. Ot, i zagadka nazwy rozwiązana. Jeśli chcielibyście zobaczyć to miejsce, a obawiacie się, że zima nie jest najlepszą ku temu porą, uspokajamy – temperatura wewnątrz jest stała i wynosi 10 st. C, zaś temperatura wody to 4,5 st. C. Świetny pomysł na ucieczkę pod mrozami.

5 / 6

Zabytkowa Kopalnia Srebra - niezwykła atrakcja 40 m pod powierzchnią ziemi

Obraz
© flickr.com, licencja 2.0 | Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland

Kilka kilometrów od Sztolni Czarnego pstrą, przy ul. Szczęść Boże 81, znajduje się Zabytkowa Kopalnia Srebra, będąca częścią tarnogórskiego podziemnego labiryntu górniczych wyrobisk, komór, chodników i sztolni odwadniających, którego długość wynosi łącznie ponad 150 km. Udostępniona zwiedzającym w 1976 roku trasa turystyczna znajduje się 40 m pod powierzchnią ziemi, a jej 300-metrowy odcinek – tak jak w przypadku sztolni – można przebyć łodziami.

6 / 6

Z życia gwarków

Obraz
© flickr.com, licencja 2.0 | Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland

Szlak Zabytkowej Kopalni Srebra ma kształt trójkąta i łączy 3 szyby: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Blisko 5 lat temu podziemia zostały udźwiękowione, dzięki czemu dziś podczas zwiedzania można usłyszeć odgłosy pracy górników czy jadących wózków. Dodatkowo, w budynku nadszybia, za sprawą multimedialnej wystawy można zapoznać się z historią kopalni rud srebra, ołowiu i cynku w Tarnowskich Górach, a także obejrzeć dawne narzędzia, w tym górniczą przenośną toaletę. Nie sposób się nudzić!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (42)