EgzotykaTe nazwy miejsc już nie są aktualne

Te nazwy miejsc już nie są aktualne

Te nazwy miejsc już nie są aktualne
Źródło zdjęć: © Sapsiwai / Shutterstock.com

W powszechnym użyciu wciąż funkcjonują nazwy miast czy krajów, które oficjalnie już nie istnieją. Niejedna osoba będzie zaskoczona, jeśli dowie się, że na mapie nie znajdzie już słynnego Bombaju czy Kalkuty, ponieważ zmieniono ich nazewnictwo. Przykładów miejsc, które funkcjonują, choć są nieaktualne lub niepoprawne, jest znacznie więcej!

W powszechnym użyciu wciąż funkcjonują nazwy miast czy krajów, które oficjalnie już nie istnieją. Niejedna osoba będzie zaskoczona, jeśli dowie się, że na mapie nie znajdzie już słynnego Bombaju czy Kalkuty - wszystko przez zmiany w nazewnictwie, jakich dokonano przed laty. Przykładów miejsc, które funkcjonują, choć są nieaktualne lub niepoprawne, jest znacznie więcej!

Mumbaj, to 17-milionowe miasto w Indiach, jedna z największych metropolii na świecie. Dawna nazwa tego miejsca to dobrze wszystkim znany Bombaj. Dlaczego postanowiono ją zmienić? Portugalczycy opanowując ten rejon w XVI w., nazwali go _ Bom Baia _(Dobra Zatoka), co Anglicy przetłumaczyli na Bombay. W latach 90. XX w. uznano, że nazwa ta wywodzi się od imienia hinduskiej bogini Mumba i w związku z tym zmieniono ją na Mumbai. Najrozsądniej więc uznać, że obecna określenie powstało jako połączenie nazwy pochodzenia portugalskiego oraz imienia bogini. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej dokonała w 2012 r., po 17 latach od wprowadzenia zmiany przez Indie, poprawki i wprowadziła oficjalne nazewnictwo dla tego miasta - czyli Mumbaj.

wg/udm

1 / 7

Te nazwy nie są aktualne - Cejlon (obecnie Sri Lanka)

Obraz
© SurangaSL / Shutterstock.com

Sri Lanka jest niewielkim państwem, położonym zaledwie 50 km od terytorium Indii. Kraj ten leży na wyspie Cejlon ..i właśnie pod nazwą miejsce to wciąż jest znane na świecie. Już w 1972 r. przegłosowano w parlamencie nowe nazewnictwo, a swoją decyzję tłumaczyło nadaniu państwu większej doniosłości i chęcią zerwania z kolonialną przeszłością. W języku syngaleskim Sri Lanka oznacza "olśniewający kraj". Na całym świecie sprzedawane są produkty (głównie herbaty), na których widnieje nazwa pochodzenia - Cejlon. Zdecydowano się na jej pozostawienie, ponieważ jest utożsamiana z wysokiej jakości wyrobami i z tego względu chętnie kupowana w niemal każdym zakątku globu.

2 / 7

Te nazwy nie są aktualne - Phenian (obecnie Pjongjang)

Obraz
© Viktoria Gaman / Shutterstock.com

Do dzisiaj wielu osobom sprawia trudność stwierdzenie, która nazwa stolicy Korei Północnej jest poprawna - Phenian czy Pjongjang. Poprawną jest ta druga. Dawne określenie największego miasta tego kraju oficjalnie przestało funkcjonować w języku polskim już w 2006 roku. Była to jedna z istotnych zmian, jaką w ostatniej dekadzie wprowadzono przez Komisję Standaryzacji Nazw. Zmiana była wcześniej konsultowana z orientalistami, którzy zaproponowali nazwę Pjongjang w oparciu o oryginalną koreańską wymowę oraz nazwę używaną w Polsce przed wybuchem II wojny światowej.

3 / 7

Te nazwy nie są aktualne - Kalkuta (obecnie Kolkata)

Obraz
© Radiokafka / Shutterstock.com

Kolkata to jedno z największych miast Indii, liczące ponad 5 milionów mieszkańców. Obecna nazwa metropolii nie brzmi szczególnie znajomo, jednak jej dawna, Kalkuta, jak najbardziej. Zmiana była podyktowana tymi samymi argumentami, co w przypadku Mumbaju i Sri Lanki - chciano w ten sposób odciąć się od przeszłości, która jest ściśle związana z czasami kolonialnymi. W 2001 r. rząd federalny tego regionu ogłosił, że stolica stanu *Bengal Zachodni *będzie nosić bengalską wersję swojej nazwy. Trudno jednak wyplenić dawne przyzwyczajenia i nie tylko Polacy i inne narodowości, ale nawet Hindusi, stosują starą nazwę.

4 / 7

Te nazwy nie są aktualne - Sajgon (obecnie Ho Chi Minh)

Obraz
© Prasit Rodphan / Shutterstock.com

Ho Chi Minh to miasto na południu Wietnamu, na zachodnim brzegu rzeki Sajgon. Jeżeli wziąć pod uwagę ludność miasta i okolic, jest to najbardziej liczebne miasto w kraju, które w latach 1954-1975 było stolicą państwa. W 1975 r. zakończyła się wojna wietnamska i powstała Socjalistyczna Republika Wietnamu. Rok po tym wydarzeniu zdecydowano zmienić nazwę państwa na Ho Chi Minh - od imienia wodza Komunistycznej Partii Indochin i prezydenta republiki. Choć podobizna głowy kraju widoczna jest na dziesiątkach bilbordów i portretów, mieszkańcy do dziś używają starej nazwy Sajgon, mimo że formalnie odnosi się tylko do dzielnicy francuskiej w mieście.

5 / 7

Te nazwy nie są aktualne - Erewań (obecnie Erywań)

Obraz
© Coprid / Shutterstock.com

Wiele osób w dalszym ciągu ma problem z nazwą stolicy niewielkiego kraju położonego na Kaukazie Południowym - Armenii. Według Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych, obowiązującą w języku polskim pisownią jest Erywań. Treść wydanego oświadczenia brzmi: "polska nazwa stolicy Armenii brzmi Erywań i nie należy dodawać jako możliwej do użycia formy "Erewań, powszechnie jeszcze używanej np. w mediach". Dlaczego więc wiele osób wciąż posługuję się dawnym określeniem? Jest to pochodna nazwy rosyjskiej, obowiązującej do czasu upadku ZSRR. Forma ta była upowszechniła się także w latach 80 XX w., kiedy istniała popularna stacja "Radio Erewań" Po uzyskaniu przez Armenię niepodległości w 1991 r. przywrócono nazwę stosowaną w Polsce do końca lat 30 XX w.

6 / 7

Te nazwy nie są aktualne - Madras (obecnie Ćennaj)

Obraz
© Sergemi / Shutterstock.com

Miasto Ćennaj *w Indiach, choć jest ogromne (ponad 4,5 mln mieszkańców), nie jest zbyt dobrze znane Polakom. Jednak jeżeli ktoś się tam wybiera, powinien sprawdzić, czy nazwa w przewodniku turystycznym, który posiada, ma właściwą nazwę. Jak się okazuje, często używana jest dawna, *Madras, która nie funkcjonuje od lat 80 XX w. Indiach, a od 2000 r. w Polsce. W przypadku tej metropolii zmiany również były podyktowane chęcią powrotu do tradycji i pozbycia się brytyjskiej nazwy miasta.

7 / 7

Dawne i obecne nazwy

Obraz
© Wirtualna Polska

Najwięcej miejsc, które funkcjonują pod nową nazwą, znaleźć można na obszarach mających przeszłość kolonialną - głównie na terenie Azji. Brytyjczycy czy Hiszpanie nadawali podbitym regionom własne określenia, co nie zawsze wiązało się z aprobatą mieszkańców czy lokalnej władzy. Po zakończeniu zwierzchności brytyjskiej, tak jak było to w przypadku Indii, nadano więc im bardziej lokalne nazewnictwo. Na powyższej infografice można sprawdzić, jakie są aktualne nazwy wybranych miejsc na świecie.

wg/udm

egzotykamumbajmiasta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)