Trwa ładowanie...

Izraelski "Nowy Jork". Odkryto miasto sprzed 5 tys. lat

Archeolodzy natknęli się na pozostałości dawnego miasta, które nazwali starożytnym "Nowym Jorkiem". Odkrycie rzuciło nowe światło na okres, w którym ludność wiejska zaczęła budować większe ośrodki miejskie. 160-hektarowy teren został znaleziony w połowie drogi między Tel Awiwem a Hajfą.

Izraelski "Nowy Jork". Odkryto miasto sprzed 5 tys. latŹródło: Facebook.com/ Breaking Africa News‎
d2o2gdj
d2o2gdj

Miasto znajduje się na skrzyżowaniu dwóch starożytnych szlaków handlowych. Miejsce to, dzięki żyznej glebie i źródłom wodnym, było doskonałą lokalizacją do osiedlania się. Archeolodzy szacują, że pod koniec czwartego tysiąclecia p.n.e mieszkało tu ok. 6 tys. osób. Miejsce odkryto na szczycie jeszcze starszej, liczącej 7 tys. lat osady.

- Po raz pierwszy natknęliśmy się na tak dobrze przemyślane urbanistycznie miasto z tamtego okresu, posiadające m.in. fortyfikacje, systemy uliczne, wspólną przestrzeń oraz struktury publiczne – mówił w rozmowie z CNN archeolog Yitzhak Paz. – To duże miasto. Megalopolis wczesnej epoki brązu, w której tysiące mieszkańców żyło z rolnictwa.

Archeolodzy odkryli również świątynię rytualną z dużym kamiennym basenem na dziedzińcu. W świątyni znaleziono spalone kości zwierząt, będących rytualnymi ofiarami, oraz liczne kamienne rzeźby.

d2o2gdj

Miasto zostało całkowicie opuszczone w ciągu kilku stuleci od osiągnięcia swojej świetności. Naukowcy podejrzewają, że powodem mógł być wzrost wilgotności, który sprawił, że zalana została cała równina. Jednak ostateczna przyczyna opuszczenia miasta pozostaje nieznana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Izrael na Księżycu. Lądownik startuje już w piątek

d2o2gdj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o2gdj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj