ycipk-12v4do

Izraelski "Nowy Jork". Odkryto miasto sprzed 5 tys. lat

Archeolodzy natknęli się na pozostałości dawnego miasta, które nazwali starożytnym "Nowym Jorkiem". Odkrycie rzuciło nowe światło na okres, w którym ludność wiejska zaczęła budować większe ośrodki miejskie. 160-hektarowy teren został znaleziony w połowie drogi między Tel Awiwem a Hajfą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tysiące nastolatków i wolontariuszy pomagało w wykopaliskach, które rozpoczęły się dwa i pół roku temu
Tysiące nastolatków i wolontariuszy pomagało w wykopaliskach, które rozpoczęły się dwa i pół roku temu (Facebook.com/ Breaking Africa News‎)
ycipk-12v4do

Miasto znajduje się na skrzyżowaniu dwóch starożytnych szlaków handlowych. Miejsce to, dzięki żyznej glebie i źródłom wodnym, było doskonałą lokalizacją do osiedlania się. Archeolodzy szacują, że pod koniec czwartego tysiąclecia p.n.e mieszkało tu ok. 6 tys. osób. Miejsce odkryto na szczycie jeszcze starszej, liczącej 7 tys. lat osady.

ycipk-12v4do

- Po raz pierwszy natknęliśmy się na tak dobrze przemyślane urbanistycznie miasto z tamtego okresu, posiadające m.in. fortyfikacje, systemy uliczne, wspólną przestrzeń oraz struktury publiczne – mówił w rozmowie z CNN archeolog Yitzhak Paz. – To duże miasto. Megalopolis wczesnej epoki brązu, w której tysiące mieszkańców żyło z rolnictwa.

Archeolodzy odkryli również świątynię rytualną z dużym kamiennym basenem na dziedzińcu. W świątyni znaleziono spalone kości zwierząt, będących rytualnymi ofiarami, oraz liczne kamienne rzeźby.

Miasto zostało całkowicie opuszczone w ciągu kilku stuleci od osiągnięcia swojej świetności. Naukowcy podejrzewają, że powodem mógł być wzrost wilgotności, który sprawił, że zalana została cała równina. Jednak ostateczna przyczyna opuszczenia miasta pozostaje nieznana.

ycipk-12v4do

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Izrael na Księżycu. Lądownik startuje już w piątek

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-12v4do

ycipk-12v4do
ycipk-12v4do