Trwa ładowanie...
d1d48t2

Trondelag

Najnowsze informacje
Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Korona norweska [1 NOK (100 ore) = 0,44 zł]

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Trondelag to norweski region idealny na urlop dla wszystkich poszukujących ciszy i spokoju. Znajdziemy tu dziką przyrodę, malownicze fiordy, góry, dużo zbiorników wodnych, a zaludnienie wynosi jedynie 10 osób na kilometr kwadratowy.

Trondelag – położenie

Pięknie położony region Trondelag to Norwegia w miniaturze. Okresowo zmieniał przynależność do Norwegii, Szwecji oraz Danii. To tu zakończyła się era panowania Wikingów.

Trondelag – kiedy warto lecieć?

Zróżnicowany krajobrazowo Trondelag można zobaczyć o każdej porze roku, zależnie od planowanych atrakcji. Teren regionu jest korzystnie ukształtowany, a gleba urodzajna, na czym zyskują rolnicy, kiedyś najbogatsi w Norwegii, a także lokalna kuchnia.

Temperatury w Trondelag latem mogą tu być zbliżone do polskich lub turystów zaskakują panujące upały. Bardzo długie i jasne dni sprzyjają aktywnościom poza domem. Pogody jesienią (w okresie jedzenia baraniny i mięsa krabów) w Trondelag nie da się przewidzieć. Czasem otwarcie sezonu narciarskiego możliwe jest we wrześniu, a niekiedy pierwsze przymrozki zaczynają się w listopadzie. Zimą pada tu mniej niż na północ, a temperatury umożliwiają uprawianie skoków narciarskich.

Trondelag – miasta i zabytki

Główne miasta regionu Trondelag, warte odwiedzenia, to:

 • Trondheim, duchowa stolica Norwegii, która była przez długi czas także stolicą kraju. W tym znanym ośrodku akademickim należy zobaczyć port, mosty, fiordy, średniowieczną Katedrę Nidarosdomen, dwunastowieczny Dwór Arcybiskupa, drewniany Stiftsgarden, Twierdzę Kristiansen z 1681 roku, Plac Torvet z pomnikiem św. Olafa Tryggvason, punkt widokowy Wieżę Tyholt, Rockheim (Muzeum Norweskiego Rocka), skocznię narciarską.
 • Roros, żywe muzeum i górnicze miasteczko, z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, prawie całe z drewna (rzadkość na świecie). Można tutaj zwiedzać wciąż otwarte kopalnie miedzi, wziąć udział w kuligu, wyprawie na jezioro Femunden historycznym promem, pójść na uroczy jarmark bożonarodzeniowy, zobaczyć zabytkowe, drewniane domy i rozległe farmy.
 • Hell (Piekło), niedaleko lotniska, z najczęściej fotografowanym znakiem na świecie (Gods Expedition), a także słynnym corocznym festiwalem bluesowym. Staronordyjska nazwa miejscowości oznacza wiszącą skałę, obecnie hell to nic innego, jak szczęście.

Trondelag – atrakcje turystyczne

Będąc w Trondelag, nie można przeoczyć takich atrakcji turystycznych, jak:

 • Wyprawa na fiordy.
 • Oglądanie zorzy polarnej.
 • Przejażdżka psim zaprzęgiem.
 • Wędkowanie pod lodem.
 • Wycieczka na lodowiec.
 • Zwiedzanie skoczni narciarskiej Granasen w Trondheim.
 • Jazda na nartach, czasem nawet do końca maja.
 • Wspinaczka.
 • Pływanie łodzią.
 • Parki narodowe, gdzie spotkać można chociażby piżmowoły arktyczne.

Trondelag – lokalne potrawy

Tradycje kulinarne Trondelag i specyficzne produkty sprawiły, że region jest znany na mapie gastronomicznej również poza Norwegią. Odbywają się tutaj festiwale kulinarne, a turyści chętnie zwiedzają lokalne browary, odwiedzają restauracje raczej (nie zostawia się tu napiwków) i zaopatrują się w fabryce sera i niewielkich sklepikach rolniczych. W kuchni Trondelag stawia się przede wszystkim na potrawy regionalne i takież składniki, świeże i najwyższej jakości. Oprócz ryb i owoców morza je się tu dużo jagnięciny, koźliny, wołowiny, nabiału, jagód.

Co należy zjeść i wypić w regionie Trondelag?

 • Trondersodd, gulasz, bazujący na mięsnych pulpecikach.
 • Brunost, brązowy ser, lekko karmelowy, na słono i słodko.
 • Rakfisk, fermentowane ryby serwowane najczęściej na posmarowanym masłem pieczywie, z cebulą i sosem na bazie śmietany.
 • Łososia, w każdej postaci, od gravlaxu po grillowanego.
 • Mięso renifera, suszone paski bądź gulasz (finnbiff).
 • Akevitt, ziemniaczaną wódkę z dodatkiem kminku oraz kopru i (co ciekawe) podawana na ciepło.
Trondelag
Przykładowe ceny

- Bilet komunikacji miejskiej w dużym mieście: najtańszy kupiony poprzez aplikację mobilną – normalny 14 zł, ulgowy 7 zł; w automacie – 18 i 9 zł; natomiast u kierowcy – 22 i 11 zł;
- taksówka: za trzaśnięcie drzwiami – 25 zł, 1 km (taryfa dzienna): od 6,60 zł;
- benzyna: od 6,10 zł/1 litr;
- cappuccino: od 15 zł;
- piwo lokalne w sklepie: od 10 zł;
- wino: w sklepie - od 11 zł za butelkę, w restauracji – od 30 zł;
- główne danie w małej restauracji poza centrum: od 44 zł, w jednej z lepszych restauracji: od 97 zł;
- pizza: od 61 zł.

Komunikacja

Przewoźnik Atb (autobusy, łodzie, promy) z biletami jednorazowymi, dobowymi, trzydniowymi, tygodniowymi, miesięcznymi, trzymiesięcznymi i półrocznymi

Co warto zjeść i wypić

- trondersodd;
- brunost;
- rakfisk;
- łososia;
- mięso renifera;
- akevitt.

Położenie

centrum kraju, nieco na południu

Wiza/paszport

Nie są wymagane

Orientacyjna odległość

1393 km samolotem, 2093 km samochodem, 2284 km pociągiem

Czas lotu / jazdy samochodem

1h 55 min / 23h 21 min

Najpopularniejsze lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d48t2
d1d48t2
d1d48t2