EgzotykaTu trzeba się targować!

Tu trzeba się targować!

Tu trzeba się targować!

Targowanie się jest nieodłącznym elementem niektórych krajów. Sprawdź, gdzie można i należy się targować!

Targowanie się jest nieodłącznym elementem niektórych krajów. Sprawdź, gdzie można i należy się targować!

1 / 10

Filipiny

Obraz
© sxc.hu

Filipiny to 7101 wysp. Gdybyśmy chcieli odwiedzić je wszystkie musielibyśmy poświecić na to 20 lat. Targowanie się na Filipinach może być świetną zabawą. Najlepiej wiedzą o tym Ci, którzy byli na Filipinach. Targowanie się stanowi tu niezbędną część handlu. Warto jest mieć przy sobie gotówkę, gdyż bankomaty działają tutaj tylko i wyłącznie w godzinach pracy banków. Walutą Filipin jest peso. 100 peso (PHP) to mniej więcej 6 PLN.

2 / 10

Indie

Obraz
© sxc.hu

Każdy kto wybiera się do Indii powinien wiedzieć , że targowanie się w tym hinduskim kraju jest rzeczą konieczną. Tak powszechny w Indiach Bakshish jest już formą tradycji, szczególnie na targach i bazarach. Krótka rozmowa ze sprzedawcą również pozwala na poznanie tamtejszej kultury. W Indiach jeśli się dobrze postaramy możemy uzyskać upust do trzech czwartych ceny początkowej. Z kolei w restauracjach czy hotelach do rachunku dodaje się 10-procentowy napiwek.

3 / 10

Republika Południowej Afryki

Obraz
© Stumpy

Republika Południowej Afryki jest wciąż jeszcze postrzegana prze pryzmat całkiem niedawno obalonego systemu segregacji rasowej. Jednak wiele się tu zmieniło. Jak się okazuje standard życia mieszkańców RPA jest wyższy niż standard życia Polaków. Dla nas Afryka jest totalną egzotyką. Miejscowej ludności zazwyczaj bardzo zależy na sprzedaniu danego towaru. Właśnie dlatego Afrykańscy sprzedawcy lubią zawzięcie się targować. Często trudno się uwolnić od takiego handlarza.Szczególnie warto się targować na bazarach i straganach oferujących głównie tradycyjne pamiątki wykonane prze tutejszą ludność. Uliczni handlarze są w stanie sprzedać daną rzecz za naprawdę. Chodzi tylko o to by sprzedać. Dla nas to świetna okazja upolowanie fantastycznej okazji. Musimy tylko uzbroić się w cierpliwość i być naprawdę waleczni.

4 / 10

Turcja

Obraz
© sxc.hu

Jak kraj długi i szeroki, spotkamy się w Turcji z uprzejmością, nieważnie, czy będzie to bazar, dworzec autobusowy, czy ulica. Jeśli o cokolwiek się zapytamy Turka, który nie będzie znał odpowiedzi na zadane przez nas pytanie, będzie dwoił się i troił, aby tylko nam pomóc. Tak samo rzecz się ma z handlem. Targowanie się w Turcji jest w dobrym tonie. Jest to także sztuka, która na pewno posiedli tureccy handlarze. Zakupy w Turcji, czy to kupowanie pamiątek czy zwykła wizyta w sklepie jest bardzo emocjonującym wydarzeniem. Podstawą udanych zakupów w Turcji jest zasada: nie zaczynaj się targować, jeżeli w ogóle nie masz zamiaru nic kupić. Targujemy się praktycznie wszędzie na bazarach, straganach, małych sklepach. Chcąc kupić ceramikę, dywany czy wyroby skórzane warto mieć przy sobie walutę urzędową Turcji, którą jest lir turecki. Płacąc tą walutą będziemy mieć pewność, że ceny oferowanych produktów będą najkorzystniejsze.

5 / 10

Tajlandia

Obraz
© AFP

Tajlandia to ulubiony cel wypraw obieżyświatów unikających jak ognia biur podróży. Ludzie, głównie młodzi, podróżujący z plecakiem i małą sumą pieniędzy, wybierają ten kraj nieprzypadkowo. Tajlandia to miejsce, gdzie na własną rękę jeździ się łatwo, tanio i przyjemnie. Przy panujących tu niskich cenach wciąż warto się targować. Turyści przyjeżdżający tutaj szybko zdają sobie z tego sprawę. Można i trzeba się targować przy każdej nadającej się okazji. Targują się tutaj także Tajowie. Dla nich jest to wielka sztuka, która wymaga poczucia humoru i cierpliwości. W Tajlandii najlepiej jest płacić miejscową walutą, jaką jest baht. Targujmy się zwłaszcza na bazarach i przy wynajmowaniu tuk-tuków.

6 / 10

Chile

Obraz
© AFP

Przed wyjazdem do Chile, w Ameryce Południowej, warto wiedzieć, że odwieczna sztuka handlowania się i targowania jest także popularna na tej półkuli. W hotelach i restauracjach zazwyczaj do rachunku dodaje się 10-procentowy napiwek. Nazywany on jest propina. Jeśli chodzi o targowanie się to zazwyczaj możemy liczyć na zniżki tylko na tragach, bazarach i straganach z pamiątkami. W restauracjach i hotelach jest już gotowy cennik, który nie podlega niestety dyskusji. Zdarzają się jednak wyjątki od reguły. Szczęścia możemy spróbować po sezonie. A nuż się uda?

7 / 10

Meksyk

Obraz
© sxc.hu

Skoro już jesteśmy za oceanem to zostańmy tu na chwilę. Meksyk to ostatnio jeden z bardziej popularnych kierunków urlopowych. Egzotyka i świetna pogoda przez cały rok są gwarancją udanego wyjazdu. A czy warto się targować w Meksyku? Ależ oczywiście, że tak! Pamiętajmy, że ceny w sklepach i na bazarach są podobne do naszych cen. Meksykańscy handlarze lubią dawać upusty, zwłaszcza w miejscach licznie odwiedzanych przez turystów. Warto pamiętać, że szczególnie podczas zakupów na ulicznych straganach należy się targować. Napiwki pełnią w Meksyku istotną funkcję, zwłaszcza w hotelach i restauracjach. Pamiętajmy o pozostawianiu 10 lub 15% napiwku dla obsługi.

8 / 10

Ekwador

Obraz
© sxc.hu

Ekwadorczycy są w większości biedni. Może dlatego niechętnie się targują? Dlatego będąc w Ekwadorze na zakupach warto mieć dużo czasu i pieniędzy. Mimo wszystko powinniśmy się targować. Na bazarach i tragach ceny zazwyczaj są mocno zawyżone. Z Ekwadoru warto jest przywieźć swetry, szaliki, skarpety, czapki czy poncza. Dobrze jest znać język hiszpański. Jeśli władamy tym językiem możemy liczyć nawet na 50% upust.

9 / 10

Wietnam

Obraz
© sxc.hu

W Wietnamie targowanie się jest głęboko zakorzenioną tradycją. Tutaj targowanie się to długotrwały proces, a sami Wietnamczycy nie lubią się targować. Ceny w Wietnamie są niższe aniżeli w Chinach. Niestety Wietnamczycy nie są skorzy do dawania rabatów. Zawsze jednak należy próbować. Będąc w Wietnamie musimy szczególnie uważać by się nie „naciąć”. Ponoć Wietnamczycy mają tendencję do podwyższania cen dla tych lepszych i bogatszych turystów. Panującą tu walutą jest nowy dong (D). Wymienić ją można praktycznie w każdej hotelowej recepcji. Jeśli nie mamy wietnamskiej waluty pod ręką zawsze możemy zapłacić w dolarach.

10 / 10

Nigeria

Obraz
© sxc.hu

Chcąc uchwycić afrykańską duszę musimy się wybrać do Nigerii. Wizyta na Czarnym Lądzie na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem. W większych miastach turyści mają do dyspozycji sklepy z artykułami potrzebnymi Europejczykom. Ceny w sklepach i hotelach są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych przekupniów są zazwyczaj niższe, ale asortyment jest dość ubogi, a jakość towarów marna. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza cena proponowana przez sprzedawcę cudzoziemcowi jest wielokrotnością tej, za którą spodziewa się on rzeczywiście sprzedać towar.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)